Salda Gölü 14.07.2020

Burdur’un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan göl Dünya'da Mars yüzeyine benzeyen iki yerden biri olan ve binlerce yıllık jeolojik çekmeyle meydana gelen Salda Gölü, Beyaz kumsalı ve suyunun berraklığıyla Maldiv Adaları'na benzetilmektedir. Özellikle yaz sezonunda yüz binlerce turisti misafir ediyor. Mavi ve yeşilin iç içe olmasıyla dikkat çeken Salda Gölü, bembeyaz kumsalı, turkuaz tonlardaki suyu ve göz kamaştıran güzelliğiyle ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

84 metre derinliğe sahip tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alıyor. 1989'dan bu yana doğal sit alanı statüsünde olan ve yüksek turizmin potansiyeline sahip Türkiye'nin Maldiv’lerinin son yıllarda tanıtım faaliyetleri ve sosyal medyadaki paylaşımlar sayesinde popülerliği arttı. Yaz sezonunda yurt içi ve yurt dışından bu doğa harikasını görmek ve fotoğraflamak isteyen binlerce ziyaretçi, Salda Gölü'ne akın ediyor.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre Salda Gölünün suyu, sahip olduğu minerallerden dolayı, sivilce ve mantar gibi cilt hastalıklarına iyi geliyor ve onları tedavi ediyor. Ayrıca Salda Gölün de çamur banyosu yapmakta mümkün.