RUSYA - MOSKOVA - KREMLİN SARAYI VE KIZIL MEYDAN

Kremlin ve Kızıl Meydan, Moskova
13. yüzyıldan bu yana Rusya'daki en önemli tarihi ve politik olaylarla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olan Kremlin (14. ve 17. yüzyıllar arasında seçkin Rus ve yabancı mimarlar tarafından inşa edilmiş) Büyük Prens'in ikametgahı ve aynı zamanda bir dini merkezdi. Surlarının eteğinde, Kızıl Meydan'da bulunan St Basil Bazilikası, en güzel Rus Ortodoks anıtlarından biridir.

Moskova'nın coğrafi ve tarihi merkezinde, Moskova Kremlin kentin en eski kısmıdır. İlk olarak 1147’de Hypatian Chronicle’da, Moskova nehrinin sol yakasında Suzdal Prensi Yuri Dolgoruki’nin yaptırdığı bir sur olarak ilan edilen Kremlin, yeni surlarla çevrelenen yerleşim yerleri ve banliyölerle gelişti ve büyüdü - Kitaigorodsky Duvar, Bely Gorod , Zemlyanoy Gorod ve diğerleri. Bu, diğer birçok Eski Rus kentinde tipik olan Moskova merkezinin radyal ve dairesel bir planını belirledi.

13. yüzyılda Kremlin, devletin zamansal ve ruhsal yaşamının merkezi olan yüce gücün resmi ikametgahıydı. 15. yüzyılın sonları - 16. yüzyılın başlarındaki Kremlin, Avrupa'nın en önemli tahkimatlarından biridir (bugünün taş duvarları ve kuleleri 1485-1516'da yapılmıştır). Olağanüstü kalitede anıtlardan oluşan bir topluluk içerir.

Moskova Kremlin'in en önemli kiliseleri Katedral Meydanı'ndadır; Bunlar Dormition Katedrali, Başmelek Kilisesi, Duyuru Kilisesi ve Ivan Veliki'nin çan kulesidir. Neredeyse tümü, mimari tarzlarında açıkça görülen davet edilen İtalyan mimarlar tarafından tasarlandı. Beş kubbeli Varsayım Katedrali (1475-1479) bir İtalyan mimar Aristotele Fiorvanti tarafından yaptırılmıştır. İç kısmı fresklerle ve beş katmanlı bir ikonostasis (15. - 17. yüzyıl) ile dekore edilmiştir. Katedral, büyük Rus Ortodoks kilisesi oldu; Büyük prensler, çarlar ve imparatorlar ile metropoller ve patrikler için türbe için bir düğün ve taç giyme yeri.

Aynı meydanda, bir başka İtalyan mimar Alevisio Novi, 1505-1508'de beş kubbeli Başmelek Kilisesi'ni kurdu. 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar, iç mekan harika freskler ve ikonostasis ile dekore edilmiştir. Bu kilisede, Moskova'nın birçok büyük prens ve çarı gömüldü. Bunlar arasında İvan I Kalita, Dmitri Donskoi, İvan III, Korkunç İvan IV, Mikhail Fedorovich ve Alexei Mikhailovich Romanov'lar.

Yurt Katedrali, 1484–1489 arasında Pskov mimarları tarafından yaptırılmıştır. Katedralin içinde, 16. - 19. yüzyılın bazı duvar resimleri korunmuş ve Andrei Rublev ve Theophanes'in ikonları Yunanlar ikonostasisin bir parçasıdır.

1505-1508'de Ivan Veliki'nin çan kulesi inşa edildi. 82 metre yüksekliğiyle Kremlin topluluğunun odak noktası olan Rusya'daki en yüksek bina oldu.

Moskova Kremlin'in en eski sivil binaları arasında, Yüzler Sarayı (1487-1491) en dikkat çekici olanıdır. İtalyan mimarlar Marco Fryazin ve Pietro Antonio Solario, devlet törenleri, kutlamalar yapmak ve yabancı büyükelçiler almak için harika bir salon olarak inşa ettiler. Rus ustalar tarafından inşa edilen 17. yüzyılın en dikkat çekici sivil inşaatı Teremnoi Sarayı.

18. yüzyılın başlarından itibaren, Rusya'nın başkenti St. Petersburg'a taşındığında, Kremlin temelde dini işlevlerle tören rolü oynadı. Yüzyılın sonuna gelindiğinde Kremlin'in mimari kompleksi, 1797 Ateşinden sonra Matvei Kazakov tarafından yeniden inşa edilen Arsenal ile genişletildi. Senato, 1776-1787 yıllarında, aynı imparatorun Rus İmparatorluğu Devlet Enerjisi Ajansı - İktidar Senatosu'nun evi olan planlara göre inşa edildi. Bugün Rusya Devlet Başkanı'nın ikametgahı.

1839'dan 1849'a bir Rus mimar K.A. Büyük Kremlin Sarayı'nı, Facets Sarayı, Tsarina’nın Altın Odası, Usta Odaları, Teremnoi Sarayı ve Teremnoi kiliseleri gibi eski Kremlin binalarını birleştiren imparatorluk ailesinin evi olarak inşa etti. K.A tarafından yaptırılan Cephanelik odasında. Büyük Kremlin Sarayı kompleksi içinde, 1806 yılında İskender I'in emriyle resmen kurulmuş bir 16. yüzyıl müzesi var.

Kremlin ile yakından ilişkili olan Kızıl Meydan, doğu duvarının altında yatıyor. Güney ucunda, Eski Rus kilise mimarisinin en güzel eserlerinden biri olan ve 1555-1560 yıllarında Kazan Hanlığı’nın Korkunç İvanı’nın zaferini anmak için inşa edilen ünlü Pokrovski Katedrali (Aziz Basil Katedrali) bulunmaktadır. 17. yüzyılda katedral, kubbelerin dekoratif olarak bitirilmesi ve katedralin içinde ve dışında boyaması sayesinde güncel bir görünüm kazandı. Kızıl Meydan'ın yapımı, 19. yüzyılın sonlarına kadar İmparatorluk Tarihi Müzesi (bugün Devlet Tarihi Müzesi), Üst Ticaret Satırları (GUM) ve Orta Ticaret Satırları ile birlikte tamamlandı. 1929'da, Lenin'in Mozolesi, A.V. Shchusev ve Sovyet anıtsal mimarisinin seçkin bir örneği tamamlandı.

Kriter (i): Kremlin, duvarlarında eşsiz bir mimari şaheser ve plastik sanatlar dizisi içerir. Duyuru Kilisesi, Dormition Katedrali, Başmelek Kilisesi ve Ivan Veliki'nin çan kulesi; Kremlin'in Büyük Sarayı, duvarları içinde Bakire Doğuş Kilisesi ve Teremnoi Sarayı gibi saraylar var. Kızıl Meydan'da hala Rus Ortodoks sanatının önemli bir yapı olan Aziz Basil'i vardır.

Kriter (ii): Tarihi boyunca, Rus mimarisi Kremlin'den kaynaklanan etkilerden açıkça etkilenmiştir. Özel bir örnek İtalyan Rönesansı oldu. Stilin etkisi, Rudolfo Aristotele Fioravanti'nin Yurtlar Katedrali'ni (1475-79) inşa ettiği ve Granovitaya Sarayı'nın (Fasetler Salonu, 1487-91) Marco Fryazin ve Pietro Antonio Solario tarafından inşasıyla güçlendiğinde açıkça hissedildi. . İtalyan Rönesansı, aynı zamanda, Solario tarafından inşa edilen ve Milano'lu mühendisler tarafından oluşturulan prensipleri kullanarak (her ikisi de 1491'den kalma Nikolskaya ve Spasskaya Kuleleri) inşa edilen müstahzarların kulelerini etkiledi. Rönesans ifadesi, Alevisio Novi tarafından 1505'ten 1509'a kadar yeniden inşa edilen Başmelek Kilisesi'nin klasik başkentlerinde ve mermilerinde daha da belirgindi.

Kriter (iv): Dört kapıdan delinmiş ve 20 kuleyle takviye edilmiş üçgen kesitli kasasıyla Moskova Kremlin, Moskova ve Neglinnaya nehirlerinin (İskender'in birleştiği yerdeki 1156 civarında, Yuri Dolgoruki'nin diktiği ahşap tahkimatların anılarını koruyor Bahçe şimdi ikincisini kapsıyor). Düzeni ve dönüşüm tarihçesiyle (14. yüzyılda Dimitri Donskoi, o zamanlar ilk taş duvardan inşa edilmiş bir tomruk yaprağına sahipti), Moskova Kremlin Kremlin'in prototipidir - Eski Rus şehirlerinin kalesi Pskov, Tula, Kazan veya Smolensk.

Kriter (vi): 13. yüzyıldan St Petersburg'un kuruluşuna kadar, Moskova Kremlin, Rusya tarihindeki her büyük olayla doğrudan ve somut bir şekilde ilişkiliydi. 200 yıllık bir gizsizlik dönemi, 1918'de yeniden devlet koltuğuna geldiğinde sona erdi. Lenin'in Kızıl Meydanı'ndaki Mozolesi, Sovyetler Birliği’nin sembolik anıtsal mimarinin en önemli örneğidir. Rus devriminin evrensel önemini vurgulamak için, devrimin kahramanlarının cenaze çivileri Kremlin’in Nikolskaya ve Spasskaya kuleleri arasındaki duvarlara dahil edildi. Bu nedenle site, istisnai bir şekilde geçmiş günlerin korunmuş kalıntılarını günümüz tarihinin en büyük olaylarından birinin günümüz işaretleri ile birleştirmektedir.

 


Dünya Miras Listesi'ne Moskova Kremlin ve Kızıl Meydan'ı dahil etme tarihinden itibaren mülkün Üstün Evrensel Değerini temsil eden tüm bileşenler sınırları içindedir. Dünya Mirası mülkiyetinin toprakları ve bütünlüğü de değişmeden kalmıştır. Mülkiyet sınırları içinde hala adaylık tarihinde içerdiği tüm unsurları içermektedir. Ancak en büyük tehdit, bitişik alanların düzenlemesiz ticari gelişimidir.

otantiklik

Moskova Kremlin ve Kızıl Meydan'ın tarihi, 12. ve 19. yüzyılın arşiv belgelerinde, örneğin orta çağ kronikleri, kadastro anketleri, tahmini inşaat kitapları, boyalı listeler, envanterler, yabancı notlar ve el yazmaları, kronikler gibi grafik konularında yansıtılmaktadır. planlar, taslaklar, gravürler, litograflar, yabancı gezginlerin skeçleri, resimler ve fotoğraflar. Bu belgeler son derece değerli bilgi kaynaklarıdır. Arşiv belgelerinden elde edilen verilerin ve saha çalışması sürecinde elde edilenlerin karşılaştırılması mülkün orijinallik fikrini ve farklı unsurlarını verir. Bu karşılaştırma aynı zamanda proje geliştirme ve anıtların gerçekliğini koruyabilecek uygun restorasyon yöntemlerinin seçimi için temel teşkil eder.

Topluluğun sınırında, 1930'larda yıkılan birçok anıt ölçülen planlara göre yeniden inşa edildi.

Koruma ve yönetim gereksinimleri

Dünya Mirası olan “Kremlin ve Kızıl Meydan, Moskova” mülklerinin etkin bir korunma, yönetim ve iyileştirilmesinin yasal ve kurumsal çerçevesi, Rusya Federasyonu ve Moskova şehri yasaları ve düzenlemeleri ile oluşturulmuştur.

18 Aralık 1991 № 294 tarihli RSFSR Başkanı kararına göre, Moskova Kremlin, Rusya mevzuatındaki kültürel ve tarihi anıtlar için en yüksek koruma statüsü olan Rusya uluslarının korunan kültürel mülklerine dahil edildi.

“Kremlin ve Kızıl Meydan, Moskova” federal öneme sahip bir Kültürel Miras Alanıdır. Federal alanların devlet koruması ve yönetimi 25.06.2002 № 73-FZ Federal Kanunu ile sağlanmaktadır. “Rusya Federasyonu uluslarının kültürel miras alanları (tarihi ve kültürel anıtları)”. Kültürel varlığın korunmasından sorumlu federal yürütme organı, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı Kültür Mirası Alanında Kontrol, Denetleme ve Ruhsatlandırma Dairesidir. Restorasyon, kullanım ve restorasyon ile ilgili tüm metodolojik ve kontrol fonksiyonlarından sorumludur. kültürel miras alanlarının ve bağlı bölgelerin desteklenmesi.

Dünya Mirası özelliği, Moskova'nın kentsel ortamında yer almaktadır. Kültürel mirasın korunması ve şehir planlama düzenlemesi ile ilgili şehir politikası, Kültür Mirası Bölümü, Kentsel Gelişim Dairesi ve Moskova Kentsel Gelişim ve Mimari Komitesi tarafından temsil edilen Moskova Şehir Hükümetinin sorumluluğundadır. 1997 yılında mülkün korunması ve tarihi mimari ortamın yanı sıra mülkün bütünleşik görsel algısının korunması ve restore edilmesi amacıyla koruyucu (tampon) alanın sınırları onaylandı. Uygun bir tampon bölge ve mülkün çevresindeki yapıların Üstün Evrensel Değerini olumsuz yönde etkilememesini sağlamak için, Moskova Şehri yetkilileri de dahil olmak üzere tüm paydaşlar arasında yakın ilişkiler geliştirmek.

Dünya Mirası özelliği aşağıdaki kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır: FGBUK (Federal Hükümet Bütçe Kültür Kurumu), Devlet Tarihi ve Kültür Müzesi - "Moskova Kremlin" i, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı, Federal Muhafız Teşkilatı Rusya Federasyonu ve OJSC "GUM Mağazası".