Odun pazarı Evleri 03.08.2019

Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 2012 yılında bu bölge UNESCO dünya Mirası geçici listesine alınmış.                           Çünkü buranın çevresinde birçok Müze, han ve Tarihi evler bulunmaktadır.

Odun Pazarı semti kentin güneyindeki tepelerde kurulmuştur. Geleneksel Anadolu Türk Mimarisi örneklerini koruyan semt, kıvrımlı                              yolları, çıkmaz sokakları. Ahşap süslemeli-bitişik düzenli- cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak günümüze kadar                          gelmeyi başarmıştır. Bundan dolayı da Odun Pazarı ''Tarihi ve Kentsel Sit'' olarak koruma altına alınmıştır.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve proje kapsamında öncelikle geleneksel Odun Pazarı evlerinin yoğun olarak bulunduğu                        30 sokakta 300 ev, 3 Camii, 1 Külliye, 2 Kervansaray, 15 Çeşme, 1 Han’ın restorasyonu ve aslına uygun yapımı gerçekleştirilmiştir.

Hem yaşam alanı hem de ailenin ekonomik faaliyetine uygun biçimde tasarlanan evlerde genellikle alt katta mutfak, ahır, çamaşırlık                      veya depo bulunurken aile, yaşamını üst katlarda sürdürmektedir.