Estergon Kalesi 17.07.2020

Müze içerisinde 1109 adet eser bulunmaktaymış. Eserlerin bir kısmı 10 adet büyük camekânlı bölümlerde seremoni-sunum şeklinde sergilenmektedir. (Kına Gecesi Seremonisi, Sünnet Odası, Türk Hamamı, Kahve Kültürü, Selamlık, Türk Mutfağı, Oturma Odası, Günlük Oda, Bakırcı Odası, Çeyiz Odası)  Diğer eserler ise vitrinler ve küçük özel bölmelerde sergilenmektedir.

2011 yılında K.K.T.C Güzelyurt Belediyesi’nin katkıları ile Kıbrıs kültürünü anlatan büyük camekân bölüm ve yine Kazakistan Büyükelçiliği ile Keçiören Belediyesi’nin katkıları ile 2012 yılında “Tusau Kesu” törenini anlatan Kazak Çadırı da büyük camekân şeklinde sunulmaktadır.

Müze oval, geniş bir alanda tasarlanmış olup sergi salonu Estergon Türk Kültür Merkezi’nin birinci katındadır. Bahçe teşhiri bulunmamaktadır

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 60 km uzaklıkta bulunan Estergon Kalesi’nin bir kopyası olan kale, kendi kültürümüz hakkında bilgilerimizi pekiştirmenin yanı sıra nefis bir kent manzarası izlemek için de Ankara gezilecek yerler listenizde bulundurabileceğimiz bir yer. kalenin içerisindeki etnografya bölümü, Alanya’daki Kızıl Kule’nin sekizgen tasarımı örnek alınarak inşa edilmiş.