Vizesiz Gidilen Ülkeler

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeleri aşağıdaki grafikte inceleyebilirsiniz. 

Vize uygulamaları sık sık değişikliğe uğrayabiliyor. Bu yazıdaki vize bilgileri en son 04.06.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Amerika Kıtası

1. Antigua ve Barbuda

Karayipler'de bir ülke

 Karayip Denizi'nde yer alan ismi çok duyulmamış bu ada ülkesi 180 gün, yani 6 ay vizesiz kalış izni veriyor.

 Antigua ve Barbuda; Karayip Denizi'nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesi. Ülkeye adını veren iki büyük ada ve çeşitli adacıklardan meydana gelir. Başkenti, Antigua adasındaki St. John's'dur.  

2. Arjantin

Tangonun tutkulu anavatanı Arjantin'e 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz

 3. Bahamalar

Tropik tatiller ile özdeşleşmiş Bahamalar, Türk vatandaşlarından vize istemiyo

4.Barbados

Barbados beyaz kumları, masmavi suları ve palmiyelerinin yanı sıra Rihanna'nın memleketi olması ile de meşhur. 90 güne kadar bu cennet gibi adada vizesiz kalabilirsiniz.

5. Belize

Türk vatandaşları, 90 güne kadar Belize'de vizesiz tatilin keyfini çıkarabilirler.

6. Bolivya

Bolivya, uçsuz bucaksız bir tuz gölü olan Salar de Uyuni'den Amazon havzasının yağmur ormanlarına kadar doğa açısından zengin bir çeşitliliğe sahip. Bolivya'yı 90 güne kadar olan seyahatlerinizde vizesiz gezebilirsiniz.

7. Brezilya

Futbolu ve festivalleriyle dünyaya nam salmış renkli ülke Brezilya'yı, vize almadan 90 güne kadar görüp gezebilirsiniz. 

8. Birleşik Krallık Virgin Adaları

Yerleşim tarihi milattan önceye dayanan bu Karayip adasında rüya gibi bir 30 gün geçirebilirsiniz.

9. Dominik Cumhuriyeti

Deniz kum güneş üçlüsünün dışında, Dominik Cumhuriyeti, Orta Amerika ve Karayipler'in en gelişmiş ekonomilerinden birisi olmasıyla da biliniyor. Dominik Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biri olmasa da, vizenizi havaalanında 10 $ karşılığında alabilirsiniz. Dönüşe de dikkat! Turistlerden ülkeden ayrılırken 20 $ tutarında çıkış vergisi talep ediliyor.

10. Dominika

Dominika (Dominik Cumhuriyeti ile karışmasın!) Türk vatandaşlarına 21 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunuyor.

11. Ekvador 

Adından anlaşılabileceği gibi burası, tam Ekvator çizgisinde yer alıyor ve zengin doğal kaynaklara sahip. Turistik geziler için Ekvador'u 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebilirsiniz.

12. El Salvador 

Orta Amerika'nın en küçük, ama aynı zamanda en yoğun nüfusuna sahip ülkesi El Salvador, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor.

13. Guatemala

Gerek kahvesiyle, gerekse Mayalardan kalma kültürel mirasıyla, Meksika'nın güneyinde yer alan Guatemala, mutlaka ziyaret edilmeyi hak ediyor. Guatemala, Türk vatandaşlarından turistik geziler için 90 güne kadar vize istemiyor.

14. Haiti 

90 gün kalabildiğiniz Haiti'de havalimanında hızlıca vize alabiliyorsunuz.

15. Honduras 

Guatemala'nın doğu komşusu olan Honduras, onunla benzer özelliklere sahip. Türk vatandaşları burada 90 güne kadar vizesiz kalabilirler.

16. Jamaika

Reggae'nin kalbinin attığı yer olarak bilinen Jamaika, cennet gibi doğasının yanı sıra, dingin ve huzurlu hayat felsefesi ile de meşhur. Turistik gezi yapmak isteyenler, ülkede 90 güne kadar bir süreyle vizesiz kalabilirler. 

17. Kolombiya

Olağanüstü doğası hala çoğu kişiden gizli kalmış Kolombiya, canlı şehirleri ve hızla yükselen ekonomisi ile revaçta olan bir ülke. Gabriel Garcia Marquez gibi efsanelerin vatanı Kolombiya'yı, 90 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

18. Kosta Rika

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Kosta Rika, tropik iklimiyle yıl boyu cezbedici bir destinasyon. Amerika'yla yakın bağları olan Kosta Rika, sanıldığından çok daha gelişmiş bir ülke.

19. Meksika

Maya tarihinin kalbi, inanılmaz lezzetler, zengin bir kültür ve tabi ki olmazsa olmaz kumsallar ve okyanus. Bu devasa ülke, Kuzey ve Güney Amerika'yı adeta birbirine bağlıyor. Haliyle burada yapacak, görecek çok şey var. Turizm, iş, eğitim gibi sebeplerle Meksika'yı ziyaret ediyorsanız ve buraya havayolu ile ulaşıyorsanız, 30 güne kadar tek girişlik bir vizeyi internet üzerinden alabiliyorsunuz. Daha detaylı bilgi için Dışişleri Bakanlığı'nın sitesine göz atabilirsiniz.

20. Nikaragua

Nikaragua, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

21. Panama 

Genelde Kuzey Amerika'yı Güney Amerika'ya bağlayan kanalı ile bilinen Panama, çılgın gece hayatı ile de meşhur. Türk vatandaşları, Panama'da 6 aya kadar vizesiz kalabilirler.

22. Paraguay

Paraguay, Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor.

23. Peru

Peru, dünyanın sayılı harikaları arasında yer alan ve İnka tarihinin en belirgin sembolü olan Machu Picchu'ya ev sahipliği yapıyor. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için vize almanıza gerek yok.

24. Saint Christopher (Saint Kitts) ve Nevis Adaları

Yine 180 gün içerisinde 90 günlük bir süreyi aşmamak koşuluyla bu cennet gibi adalarda tatil yapabilirsiniz.

25. Saint Lucia

Bu tropikal tatil cennetini ziyaret etmek için vize almanıza gerek yok.

26. Şili

Güney Amerika'nın neredeyse yarısını uzunlamasına kaplayan bu uzun ince ülke, birçok iklimi içinde barındırıyor. Bu da bol bol doğal zenginlik demek. Türk vatandaşları Şili'de 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor. İlginç heykelleri ile bilinen Paskalya Adası da, her ne kadar kıyıya uzak olsa da, Şili'nin bir parçası.

27. Trinidad ve Tobago

Türk vatandaşları Trinidad ve Tobago'da 30 güne kadar vizesiz kalabilirler.

28. Turks ve Caicos Adaları

ismindeki "Turks" kısmı adaya özel "fesli kaktüs"ten, "Caicos" da büyük olasılıkla kayıktan gelen bu Karayip adası ismiyle tabii ki bizim gönlümüzü kazanıyor. İngiliz idaresine bağlı olan Turks ve Caicos Adaları'nda 90 güne kadar kalabilirsiniz.

29. Uruguay

Uruguay'da 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz. Skyscanner'ı kullanarak başkent Mondevideo'ya en uygun fiyatlı uçuşlara göz atabilirsiniz.

30. Venezuela

Turistik amaçla Venezuela'yı ziyaret ediyorsanız, 90 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Afrika

1. Botsvana

Türk vatandaşları Botsvana'ya vize almadan seyahat edebilirler.

2. Burundi

Turistik olarak 30 gün kalabildiğiniz Burundi'de havalimanında vize alabiliyorsunuz.

3. Cibuti

Çoğu Afrika ülkesinde olduğu gibi Cibuti'de de sınırda vize uygulaması var.

4. Fas 

Çölün okyanusla, tarihin kültürle kesiştiği büyülü bir yerde bulunan Fas, Marakeş ve Kazablanka gibi şehirleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Türk vatandaşları Fas'a 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor. 

5. Güney Afrika Cumhuriyeti

Bir yanda aslanlar ve zürafalar, diğer yanda gelişmiş şehirler. Afrika'nın her açıdan en iyi temsilcilerinden olan Güney Afrika'da, sınır kapılarından alabileceğiniz vize ile 30 güne kadar kalabilirsiniz.

6. Kenya

Afrika'daki medeniyetin beşiği olan Kenya, dünyada kabile kültürü ve doğal hayatı ile biliniyor. Gitmeden önce internet üzerinden elektronik vize alabilirsiniz, ancak bunu son dakikaya bırakmamanızı öneririz, zira işlemlerin tamamlanması en az 2 gün sürüyor. Ülkeye girişte en az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ile birlikte elektronik vize, otel rezervasyonu, seyahat programı gibi belgeleri yanınızda götürmeniz gerekiyor.

7. Komor Federe İslam Cumhuriyeti

Osmanlı zamanında kayıtlara Kamer Adaları diye geçen adalar Madagaskar'ın güneyinde bulunuyor. 50 $ karşılığında sınırda vize alabilirsiniz.

8. Libya

180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile Libya'ya vizesiz gidebilirsiniz.

9. Madagaskar

Yine sınırda alacağınız bir vizeyle bu egzotik adayı 90 gün boyunca gezebilirsiniz.

10. Mauritius

Bu harika tatil adasında 30 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

11. Mozambik

Doğu'su tamamen Hint Okyanusu'na bakan Mozambik'i havalimanında alacağınız bir vizeyle 30 gün boyunca gezebilirsiniz.

12. Seyşel Adaları 

Balayıları ve tropikal kaçamakların sevilen adreslerinden olan Seyşeller'e 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

13. Sudan

Hartum Havaalanı'ndan ülkeye giriş yaparsanız, 105 $ karşılığında 30 günlük bir tek giriş vizesi alabilirsiniz.

14. Svaziland

Svaziland'daki 30 güne kadar süren seyahatler için Türk vatandaşlarının vize çıkartmasına gerek yok.

15. Tanzanya 

Tanzanya ile ülkemiz arasında 18 Şubat 2010 tarihinde imzalanan “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede, sözkonusu pasaport hamilleri vizesiz, 90 gün süreyle Tanzanya’ya giriş yapabilmektedir.

Normal pasaport hamilleri için havaalanlarında turistik amaçlı vizeler 50 ABD Doları, iş amaçlı vizeler ise 200 ABD Doları harç karşılığında verilmektedir. Havaalanında verilecek vizeler için pasaportun en az altı ay geçerli olması istenmektedir.


 

16. Togo 

Togo'yu gezmek ülkeye varışta havaalanında vize alabilirsiniz.

17. Tunus

Eski Roma ve Kuzey Afrika medeniyetlerinin kavuştuğu Tunus, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Türk vatandaşları, Tunus'un görkemli tarihi şehirleri ve cezbedici sahillerinde 90 güne kadar burada vizesiz tatil yapabilirler.

18. Uganda 

Ekvator çizgisinde bulunan Uganda'yı, sınırda 50 $'lık bir vize alarak 90 gün boyunca gezebilirsiniz.

19. Yeşil Burun Adaları (Cape Verde)

Atlas Okyanusu'nda bulunan, 10 ada ve 8 adacıktan oluşan Yeşil Burun Adaları'nda, havalimanında alacağınız 25 $'lık bir vizeyle uzun uzun gezebilir, ülkenin sahillerinde huzura erebilirsiniz.

20. Zambiya

İhtişamlı Victoria Şelaleleri'nin bir kısmının bulunduğu Zambiya'yı ziyaret ederken, vizenizi sınır kapılarından alabilirsiniz.

Asya

1. Azerbaycan

Kardeş ülkemizde kalma sınırı yok ancak kapıda vize almak gerekiyor. Başkent Bakü'ye bir haftasonu kaçamağı yapmak isteyebilirsiniz

2. Bahreyn

Arap Yarımadası'nda bir ada ülkesi olan Bahreyn'e sınır kapısında vize alabiliyorsunuz.

Ortadoğu’nun en stratejik noktalarından birinde kurulu olan Bahreyn, tarih ve modern yaşamı bir arada sunuyor ziyaretçilerine. Başkent Manama ülkenin en hareketli noktası. 3 adadan oluşan ülke Arap dünyasının en gelişmiş ekonomisine sahip. Nüfusunun 3’te 1’ini yabancıların oluşturduğu ülke

Suudi Arabistan’a köprü ile bağlı olan ülkenin havalimanında iç hatlar terminali olmaması ilginç bir ayrıntı. Başkent Manama’da görülecek yerler arasında, Bahreyn Ulusal Müzesi, Al-Fatih Cami, Khamis Cami, Coral Plajı, Al Dar Adası bulunuyor. Türk vatandaşları Bahreyn’e yapacakları seyahatte havalimanında 14 günlük vize alabiliyor.

3.Bangladeş

Bangladeş dünyanın en fakir ülkelerinden biri

Geçmişte Doğu Pakistan adıyla Pakistan’a bağlı bir bölge olan Bangladeş, 1969 yılından bu yana bağımsız. Hindistan’ın doğusunda, Asya kıtasının güneyinde yer alan ülke bölge kültürünün en iyi gözlemlenebileceği yerlerden.

Başkent Dakka, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Dünyanın en uzun kumlu plajı Cox Bazar, doğal hayatı gözlemlemek için iyi bir seçenek olan Sundarban öne çıkan yerlerden. Başkentte gezilecek yerler arasında ise, Parlamento Binası, Savaş Müzesi, Ulusal Müze, Ramna Park, Ermeni Kilisesi, Gül Bahçesi, Dakka Hayvanat Bahçesi ve Kemal Atatürk Caddesi bulunuyor. İnsan kalabalığının hiç eksilmediği ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları sadece Dhaka (Dakka) Havalimanı’nda 30 güne kadar vize alabiliyor.

 

4.Bhutan

Bhutan’ın diğer ülkelerden çok farklı bir vize politikası var. Bhutanlı bir tur operatörü ile bağlantıya geçmeden Bhutan’ı ziyaret etmek mümkün değil. Basında rastlanılan Bhutan turist kısıtlaması için kotaya sahip bilgileri gerçekçi değil. Düşünülenin aksine Bhutan Devleti tarafından turist sayısı hakkında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Butan seyahati öncesinde bir tur operatörü ile bağlantıya geçiyorsunuz ve ödemeyi yapmanız gerekiyor. Tur operatörü adınıza Bhutan’ın başkenti Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyine online olarak başvuru yapıyor. Bu konsey tur ücretinizin tamamının ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra tur operatörüne bir onay yazısı geçiyor.

Tur operatörü de bu konfirmasyon yazısı ile Bhutan Dışişleri Bakanlığına sizin adınıza vize başvurusu bulunuyor. Bu işlemler için sizin herhangi bir form doldurmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken bir fotoğrafınız ile birlikte pasaportunuzun taranmış resmini tur operatörüne göndermek.

Güney Asya’nın kendine has kültürünü muhafaza etmeyi başaran ülkelerinden biri olan Bhutan, Himalaya Dağları’nın doğusunda bulunuyor. Başkent Thimpu‘da havalimanı bulunmadığından ülkedeki tek havalimanının olduğu Paro şehrinden 1,5 saatlik bir karayolu yolculuğu yapmak gerekiyor.

Her köşesinde tapınakların görüldüğü Bhutan’ın başkenti Thimpu’da etkileyici mimari, farklı kültürel izler ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz manzaraları göreceksiniz.

 

4. Doğu Timor

Doğu Timor, Türk vatandaşlarından vize istese de, bunu sınır kapılarından alıp ülkede 30 güne kadar kalmak mümkün.

Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusunda kurulu olan Doğu Timor, 2002 yılından beri bağımsız. Portekiz ve Endonezya etkisi altındaki ada ülkesinin nüfusu yaklaşık 1 milyon. Ülkenin tek şehir yapısı başkent Dili‘de görülüyor.

Yakın geçmişe kadar iç savaşın etkisinde olan ülkede savaşın izleri her köşede görülebiliyor. Sahillerinde timsahlara rastlanan ülkede, doğal güzellikler ve yerel kültür insanı etkiliyor. Doğu Timor Müzesi ve Arşivi, Alola Foundation Center & Shop, Cemetery of Santa Cruz görülmesi gereken yerlerden. Türk vatandaşları Doğu Timor’a yapacakları ziyaretlerde gümrük kapılarında 30 günlük vizeyi 30 $ karşılığında alabiliyor.

 

5. Endonezya

Binlerce adanın her birine gitmek pek mümkün olmasa da birçok muhteşem adayı gezebilmeniz için 35 $'a 1 aylık e-vize edinebilirsiniz.

Tam 17,508 adanın bir araya gelmesiyle oluşan Endonezya 250 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4. Müslüman ülkeler arasında ise ilk sırada yer alıyor. 5 ana adadan oluşan ülkede başkent Cakarta ve Bali adası en popüler yerler arasında.

Ülkenin nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehir Cakarta, mimari eserleri, trafiği, karmaşası ve hiç bitmeyen hareketi ile bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Ulusal Müze, Cakarta Katedrali, İstiklal Cami, Immanuel Kilisesi, Wayang Müzesi, Ulusal Anıt ve Thouand Adası başkentte görülmesi gereken yerlerden. Endonezya kültürünün korunduğu en iyi yerlerden biri olan Bali’deki Ubud da listeye eklenebilir. Türk vatandaşları Endonezya seyahatlerinde sınırda 30 günlük vize alabiliyor.

6. Ermenistan

Türk vatandaşlarına vize uygulaması yapılsa da, havayolu ile Ermenistan'a ulaşanlar havalimanında vize alabiliyorlar.

7. Filipinler

Birçok adadan oluşan Filipinler, harika bir iklime, cıvıl cıvıl bir kültüre ve özgün bir atmosfere sahip. Filipinler'i 30 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

Pasifik Okyanusu’nun batısında, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yer alan Filipinler‘in başkenti Manila. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip 5. ülke olan Filipinler adalardan oluşuyor. 12 milyonu aşkın vatandaşı yabancı ülkelerde yaşayan Filipinler, bu alanda dünyada birinci. izlerini taşıyan Manila’da görülecek yerler arasında, Santiago Hisarı, Malate Kilisesi, Ulusal Müze, San Sebastian Kilisesi, Rizal Park, Metropolitan Sanat Müzesi bulunuyor. Deniz, kum ve güneş tutkunları ise Boracay’ı tercih ediyor. Filipinler’i ziyaret edecek Türk vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaf durumdalar. Doğası, kültürü ve gelenekleriyle insanı etkileyen ülkede başkent Manila ilk görülmesi gereken yerlerden. 

7. Gürcistan

Ülkemizin kuzeydoğu komşusu, özel şarapları ve lezzetli yemekleri ile sizi bekliyor. Gürcistan'da tam bir yıla kadar vizesiz gezebilirsiniz, üstelik pasaport gerekliliği yok, Nüfus cüzdanınızla girebiliyorsunuz.

8. Hong Kong

Pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerli olması şartıyla, turistik ve iş amaçlı geziler için Hong Kong'da üç aya kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Uzak Doğu’nun Batılısı olarak anılan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel idari bölge. Dünya ticaretinde önemli bir paya sahip olan özel yönetim bölgesi, Asya’nın en büyük serbest pazarı, limanı, sanayi ve turizm merkezi olarak tanınıyor.

Hong Kong Adası, Lantau Adası ve Kawloon yarımadasından oluşan Hong Kong’ta ülkenin kalbi Hong Kong Adası’nda atıyor. Batı ile doğu kültürlerinin karmasının görüldüğü şehirde Victoria Zirvesi, Ocean Park, Hong Kong Tarih Müzesi, Büyük Buda, Nan Lian Bahçesi, Hong Kong Bilim Müzesi, Denizcilik Müzesi ve Yıldızlar Caddesi görülmeye değer. 

9. İran

Doğu'nun en köklü medeniyetlerinden biri olan İran'da, vize almadan 90 güne kadar seyahat edebilirsiniz.

10. Japonya

Dünyada kültürel olarak eşi benzeri olmayan Japonya, muazzam şehirleri ve ihtişamlı tarihiyle sizi bekliyor. Vizesiz gidebileceğiniz Japonya'da 90 güne kalabilirsiniz. 

11. Kamboçya 

Türkiye'deki fahri konsolosluktan ya da sınır kapılarından alınacak bir vize ile, Kamboçya'da 30 güne kadar turistik gezi yapabilirsiniz.

12. Katar

Belirli koşulları karşıladığınız takdirde, Doha Havalimanı'ndan Katar vizesi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgiye Dışişleri Bakanlığı'nın bu yazısından ulaşabilirsiniz.

13. Kazakistan 

Atalarımızın diyarı Orta Asya'nın en güzel ülkelerinden biri olan Kazakistan'ı, 30 güne kadar vizesiz ziyaret edebilirsiniz. Fakat 5 günden fazla kalıyorsanız, polise kayıt yaptırmanız gerekiyor.

14. Kırgızistan

Türk vatandaşları Kırgızistan'ı vizesiz ziyaret edebildikleri gibi, 5 iş günü içerisinde pasaportlarını kullanarak vizesiz ve süresiz ülkede kalmak için başvuru yapabilirler.

15. Kore Cumhuriyeti (Güney Kore)

2002 Dünya Kupası'ndan bu yana bağlarımızın daha da güçlendiği Güney Kore, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor.

16. Kuveyt

Basra Körfezi'nde, deniz kıyısında olan Kuveyt'i 90 güne kadar ziyaret etmek için e-vize çıkartmanız yeterli.

17. Lübnan

Turistik amaçlar için, 180 günlük bir süre içerisinde 90 günden fazla olmamak kaydıyla, Lübnan'ı vizesiz ziyaret edebilirsiniz. 

18. Makau Özel Yönetim Bölgesi

Çin'in kumarhaneleri ile meşhur bu özel bölgesine, vizesiz 30 güne kadar seyahat edebilirsiniz. Daha fazla kalmak istiyorsanız, Çin'in Ankara Büyükelçiliği'ne başvurmanız gerekiyor.

19. Maldivler

Bu cennet gibi tatil adalarında 30 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

20. Malezya

Türk vatandaşları, Malezya'da 90 güne kadar vizesiz kalabilirler.

21. Moğolistan

Kuzeyinde Rusya, güneyinde Çin olan Moğolistan da Türklerin ata toprakları olarak kabul edilir. Kültürümüzün ayrı bir coğrafyada, saf ve eski halini yaşamak istiyorsanız 30 gün boyunca vizesiz seyahat şansınız var.

22. Singapur 

Dünyanın belki de en modern, en gelişmiş ada ülkesi olan Singapur, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar olan turistik gezileri için vize istemiyor.

23. Sri Lanka

Sınır kapılarında ya da internet üzerinden Sri Lanka turistik vizenizi alabilirsiniz. Bu vize, size 30 güne kadar ülkede kalma hakkı veriyor.

24. Tacikistan 

Tacikistan'a turistik amaçlı ziyaretleriniz öncesinde  e-vizenizi alabilirsiniz.

25. Tayland

Tüm gezginlerin hayali olan egzotik Tayland, Türk vatandaşlarından 30 güne kadar olan seyahatleri için vize istemiyor.

26. Tayvan 

Taoyuan Uluslararası Havaalanı'ndan giriş yaparsanız, 30 güne kadar tek girişli bir vize alabilirsiniz. Ancak bunu yapmak o kadar da kolay değil. Dönüş biletinizi göstermeniz, gerekli formları doldurmanız, iki adet vesikalık fotoğraf vermeniz gerekecek.

27. Umman

Umman'ı e-vize alarak ziyaret edebilirsiniz.

28. Ürdün

Medeniyet'in beşiği Ürdün'de, ülkeye girdikten sonraki 6 ay içerisinde 90 güne kadar vizesiz bulunabilirsiniz.

Avrupa Kıtası 

1. Andorra

Fransa ile İspanya arasındaki Pirene Dağları'nda bulunan ve son zamanlarda turistleri kendine çeken bu küçük ülkeyi vize şartı olmaksızın 90 gün ziyaret edebilirsiniz.Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa'da, Pirene Dağları'nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan Andorra; artık turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir.

2. Arnavutluk

Balkanların ve Avrupa'nın en kendine has kültürlerinden biri olan Arnavutluk'a, 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

3. Belarus 

Avrupa'nın en kendine has ülkelerinden biri olan Belarus, 30 güne kadar Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

4. Bosna Hersek 

Osmanlı'nın izlerinin hala canlı olduğu Bosna Hersek'te, 180 günlük bir süre içinde en fazla 90 gün boyunca vizesiz bulunabilirsiniz.

5. Karadağ 

Doğal güzellikleri, mavi ve yeşilin uyumu ve gece hayatıyla bilinen Karadağ, Türk vatandaşlarına 180 günlük bir süre içerisinde 90 gün vizesiz ziyaret hakkı tanıyor.

6. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türk vatandaşları, KKTC'ye vizesiz ve yalnızca T.C. nüfus cüzdanlarıyla girebiliyor.

7. Kosova

Bosna Hersek'i olduğu gibi, Kosova'yı da 180 günlük bir sürede 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz ziyaret edebilirsiniz.

8. Makedonya Cumhuriyeti

Ohri Gölü'nün güzelliği ile bilinen Makedonya, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar visezi ziyaret etme hakkı tanıyor.

9. Moldova

Eski Doğu Bloğu ülkelerinden Moldova'yı da vize almadan 90 gün boyunca gezebilirsiniz.

10. Sırbistan

Sırbistan'da 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz. Sırbistan'ın hareketli başkenti Beglrad'a en ekonomik uçak biletini Skyscanner'dan bulabilirsiniz.

11. Ukrayna

Karadeniz'in kuzey yakasındaki Ukrayna, Türk vatandaşlarından 60 güne kadar olan ziyaretleri için vize istemiyor.

Ukrayna ile Türkiye arasında pasaportsuz seyahat uygulaması var  Buna göre isteyenler kimlik kartları iki ülke arasında geçiş yapabilir

 

Okyanusya

 

1. Fiji

Masmavi sularının altı oldukça canlı ve renki olan bu cennet gibi ada, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar olan turistik gezileri için vize istemiyor.

2. Palau

İlginç ada şekilleriyle bilinen Palau'da, vizesiz gezebilirsiniz.

3. Samoa 

Okyanusya'da çokça rastlandığı gibi birçok adadan oluşan ülkeye girişte vize almanız mümkün.

4. Tonga

Tonga Krallığı'na girerken sınırda vize alabilir ve ülkedeki adaları rahatça gezebilirsiniz.

5. Tuvalu

Bu ada ülkesi Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

6. Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan Vanuatu, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Yukarıda yer alan bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerli olup, öğrenim, çalışma, çok girişli vize, uzun süreli ikamet ve benzeri nedenlerle yapılacak seyahatlere ilişkin vize uygulamaları hakkında gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınması gerekmektedir.