Havaalanında Asla Yapmamanız Gereken 10 Davranış!

Havaalanları rahat bir yolculuk sunmak için tasarlanmış olsa da uçağınızı kaçırabileceğiniz, insanlara sinirlenebileceğiniz ve hatta sorguya alınabileceğiniz yerlerin başında geliyor.  Rahatınızı  ve sinirlerinizi  bozmadan seyahat etmek için aşağıdaki tavsiyelere uymanız sizi iyi bir morelle gideceğiniz yere varmanızı sağlıyacaktır.

1 - Uyumak

 Özelikle aktarmalı yolculuklar da aktarma hava alanında gecenin bir vakti  3 yada 4 saat sonraki uçuşu beklerken “dur şuraya bir uzanayım”  diye aklınızdan geçirir ve yorgunluğunuza yenik düşerseniz. Kalktığınız da uçağınız siz olmadan çoktan kalkmış olabilir ve belki de varacağınız noktaya  siz içinde olmadan çoktan varmış olabilir. Bu sebep den dolayıdır ki  böyle bir durumla karşılaşmamak için muhakkak cep telefonuzun açık olduğuna ve şarjının da yeterli olduğundan  emin olduktan sonra  muhakkak uçak kalkış saatinden en az 30 dakika öncesine alarmını   kurun.  

2 - Sarhoş Olmak

Nasıl olsa tatile gidiyorum deyip daha  havaalanında uçağa binmeden  çok fazla alkol alırsanız hem uçağa alınmama riskiniz var demektir, hemde yolculuğunuz rahat geçmeyecek demektir. Çünkü yanınızdaki yolcular sizden rahatsız olacak ve  uçak yeterli irtifaya yükselene  kadar tuvaleti kullanamıyacaksınız. Ve aynı zamanda bütün uçuş boyunca  Mide problemi yaşayabilirsiniz. 

3 -‘Kapı Meraklısı’ Olmak

Uçuşun yapılacağı kapının önünde heyecanla dolananları, hatta daha kapı açılmadan önünde sıra oluşturanları görmüşsünüzdür. Hatta belki siz de yapmışsınızdır. Bir bakmışsınız “Barselona’ya yapılacak olan 243 nolu uçuş, az sonra …” derken, kuyruk kapının önünden havalanı girişine kadar uzamış bile. Günümüzün uçuş öncesi koltuk seçimi sunan rahat dünyasında artık uçağa erken binmek o kadar önemli bir şey değil. Uçağa ilk binseniz de son binseniz de aynı yere oturacaksınız ve el bagajınızı bir şekilde yerleştireceksiniz. Rahat olun, gereksiz yere sıraya girmeyin.

4 - soğukkanlılığınızı Kaybetmek

Havaalanında  kolayca öfkelenebileceğiniz  bir çok sebep oluşabilir.  Mesela, erken vardığınız havaalanında 5 şişe bira içmeniz anlayışla karşılanabilsa bile, terbiyenin veya görgü kurallarının tamamen askıya alındığı anlamında algılanmamalıdır. Simit Sarayı'nda kaşarlı simit kalmadı diye havaalanı çalışanlarına kök söktürmek kabul edilebilir bir tutum değil. Genellikle zorlu koşullarda çalışan ve size yardımcı olmak isteyen havaalanı görevlilerine karşı kibar olmaya dikkat etmelisiniz.

5 - Check-in Personeli ile Fazla Samimi Olmak

Nasıl sabahın sekizinde iş arkadaşlarınıza çapkın yorumlar yapmıyorsanız, check-in masasında görevli yer hostesi Aylin’e, sadece size gülümsüyor diye asılmanız gerekmez. Aylin’in gülümseyen yüzüyle aslında tek istediği, muhtemelen evine dönüp güzel bir yemek hazırlamaktır. Size gülümseyen hosteslere illaki asılmanız gerekmediğini hatırlatmış olalım.

6 - Komik Olmaya Çalışmak

Aklınızdan çıkarmayın, havaalanı şaka yapmak için uygun bir yer değildir. Eğer check-in’deki personel, “Bavulunuzu siz mi hazırladınız?” diye sorduğunda “yok ben hazırlamadım tanımadığım bir yaptı” gibi bir cevap verirseniz, personeli güldürme ihtimaliniz var. Ama güvelik tarafından yere de yıkılabilirsiniz. Ayrıca bununla da kalacağını sanmayın, çantanız bomba imha ekibi tarafndan kontrollü bir şekilde patlatılabilir. Bu yüzden prosedür gereği sorulan sorulara iyisi mi büyük bir ciddiyetle cevap verin, çünkü bu işlerin şakası yok!

7 - Sıraya Kaynak Yapmak

Havaalanında geçirmek zorunda olduğunuz süreç çok stresli olabilir. Sabahın 4’ünde beklemediğiniz derecede çılgın bir kalabalık, yanlış anonslar ya da ani bir tuvalet ihtiyacı yüzünden zaten kısıtlı olan zamanınız tükenmiş olabilir. Bu durumda sabrınız tükenebilir hatta nezaketinizi kaybedebilirsiniz. Ama unutmayın ki geç kalmış olmanız çevrenizdekilerin suçu değil, onlar da sizinle aynı durumda olabilirler. Bu yüzden sıra beklerken ani ve yüksek sesli iç geçirmeler, kendi kendine yüksek tonda konuşmalar ya da güvenlik kontorlünde oluşan sıraya kaynak yapmak hiç de uygun davranışlar değildir. Kimin hangi ruh halinde olduğunu bilmeyeceğinizden, gecikmiş ve sinirli bir tipin önüne geçmeye çalışırsanız, vay halinize.

8. Akıllı Telefonunuzdan Yüksek Sesle Video İzlemek

Bu özellikle sizinle aynı kapıda bekleyen kişiler, uçağınızın rötar yapması nedeniyle hali hazırda köpürmüş durumdayken oldukça etkilidir. İsterseniz bir deneyin, salonda çatacak adam arayan yolcular için çok kolay bir yem olabilirsiniz. Tabi gürültülü video seyretmeme kuralının çocuklar için geçerli olmadığını unutmayın. Bu günlerde çocukların en çok yaptıkları şey işte tam da bu. Aksi halde oyalanmak için ağaçlara tırmanamadıkları ve yakalamaç oynayamadıkları için yapacakları huysuzluklar daha çekilmez olurdu.

9. Kalkış Panosu Üzerindeki GECİKMELİ İbarelerinin KAPIYA GİDİN Olarak Değişmesine İnanmamak!

Garip gelebilir ama bu olabiliyormuş. Panoda rötar yazısını gördüğünüzde çok da emin olmayın. Bu gecikme size her zaman bir tane daha çay içme ya da tuvalete gitmek için yeterli zamanı tanımayabilir. Bir de bakmışsınızki panodaki gecikme bir anda boarding’e dönüşmüş ve uçağı kaçırdığınızla kalmışsınız. Temkinli olmakta her zaman fayda var.

10. Bu Listeyi Çok Ciddiye Almak

Bu öneriler  yaşanmış ve  aksi yapıldığı zaman kötü sonuçlar oluşmuş durumlardır.  doğru ve uyulması gerekli tavsiyeler olmasına rahmen, katı ve su götürmez kurallar değillerdir.