Retba Gölü 11.06.2018

Retba Gölü ya da orijinal ismiyle Lac Rose,   Senegal'de Cap-vert yarımadasının kuzeyi boyunca uzanır. Senegal'in başkenti olan Dakar şehrinin kuzey doğusunda bulunmaktadır. İsmini göl suyunun pembe oluşundan almıştır.


Lac Rose veya Pink Lake olarak da bilinen Retba Gölü, dünyanın en muhteşem 10 gölü arasında yer alıyormuş. Kırmızı pigmenti üreten ve suyu güzel renklere boyayan Dunaliella Salina adındaki yosunmuş. En yoğun renkleri yakalamanın en iyi zamanı, kasım ayından haziran ayına kadar daha kurak olan dönemmiş, maalesef ben gittiğimde gölde farklı bir renk görmedim. 
%40 oranında Tuzlu suda saatlerce kalmanın nasıl bir şey olduğunu hayal edebiliyor musunuz?  Gölden tuz çıkarmaya çalışan yerliler, vücut derilerini korumak için shea fındık ağacından elde edilen shea yağı sürüyorlarmış.


Çok fazla canlı organizma, yüksek tuz içeriğinden dolayı Retba Gölü'nde hayatta kalamaz, bu nedenle göl temel olarak turist noktası ve tuz üretimi için hizmet ediyor.
Göl sadece 3 kilometre kare büyüklüğünde (yaklaşık 1,1 mil kare) ve kıyıları boyunca gelişen büyük bir kasaba yoktur.


Gölün etrafında gelen turistlere sunmak için hediyelik eşya dükkânları ve ayrıca hemen yürüme mesafesinde bulunan kum tepeleri mevcut ayrıca bir tane de büyük bir Hotel var. isterseniz uygun araçlarla bir küçük çöl safarisi yapabilirsiniz. Ben kumda biraz yürüdüm ama safari yapmak bana pek cazip gelmedi.  


Retba Gölü, dünyadaki tek pembe göl değilmiş. Bakü, Azerbaycan veya Cidde, Suudi Arabistan'da benzer başka göller varmış, fakat bunlar küçük ya da doğal değillermiş. Tek doğal göl burasıymış.