Afrika Rönasans Anıtı 10.06.2018

Afrika Rönesans anıtı Afrika’nın en yüksek anıtıdır, özellikle sömürgecilik ve kölelikten kurtulma konusunda, Afrika halkının başarılarını kutlamayı amaçlayan, bronzdan yapılmış anıt. Fransa sömürgesinden kurtulmanın 50. Yılını kutlamak maksatlı Güney Koreli bir firmaya yaptırılan heykel Senegalli Mimar Pierre Goudiaby tarafından yapılmıştır.
Anıt, Dakar'ın hemen dışındaki bir tepeye kondurulmuş ve bir volkandan çıkan bir erkek, kadın ve çocuğun tasviri. Atlantik okyanusuna bakar ve New York'taki özgürlük heykelini işaret eder.


Anıtın önünde, çocukların bisiklet sürdüğü ve kaydığı, araç girişimi olmayan bir park var.
İddiaya göre Afrika’nın en yüksek heykeli olan Afrika Rönesans Anıtı, 49 metre yükseklikte, New York'un Özgürlük Anıtı ve Rio de Janeiro'nun Kurtarıcı İsa'sından daha uzun.


denize bakan bir erkeğin, kadının ve çocuğun betimlemesi olan heykel Sovyet tarzı bronzdan yapılmış, bedelinin 30 milyon ABD dolarının üzerinde olmasından dolayı, ülkede halkın yarısından fazlasının açlık sınırının altında yaşamak zorunda olmasından ve figürlerinin Afrika dışı şekillerden olmasından ve ayrıca kıyafetlerin Afrikaya özgü olmamasından  afrikalı kadının yetersiz giyimli olmasından dolayı yerel halk tarafından çok fazla eleştiri almış.


Anıtın etrafında ücretsiz dolaşabilirsiniz yanlız anıtın içine  giriş ücretli. içinden bir asansör yardımıyla erkek figürün başına çıkabilir oradan Dakar'ın geniş manzarasını görebilirsiniz.
Ben gittiğimde kapalıydı.