Kremlin Sarayı 19.09.2015

Eski bir savunma kalesi olan Kremlin 19 metre yükseklikte kırmızı bir duvarla çevrilidir. Çevre uzunluğu 2250 metre olan duvarın giriş noktalarıyla köşelerinde yüksek kuleler bulunmaktadır. Sarayın içerisinde aynı zamanda birçok kilise ve katedral bulunur. Kremlin Sarayı Moskova’nın merkezinde bulunur ve meydanın ilk yapısıdır. Kreml  Rusça’da kale anlamına gelmekteymiş.  Moskova ve Rusya’nın simgesi haline gelen yapının mimarları; Konstantin Thon, Nikolay Ivanovitsj Tsjitsjagov’dur.

Günümüzde Rusya'nın bir simgesi durumuna gelen Büyük Kremlin Sarayı, 14. yüzyılda tasarlanmış. Saray Rus Çarlarının Moskova'da kaldığı yer olarak da kullanılmış. Sovyetler Birliği döneminde Yüksek Sovyet konferanslarının ve toplantıları da burada yapılıyormuş.

125 metre uzunluğunda, 47 metre yüksekliğindeki bu ana görkemli yapının toplam alanı ise yaklaşık 25.000 metrekare. 700'den fazla oda içeren Saray'ın binaları iç avluya sahip bir şekil oluşturmakta. Kremlin Sarayı halen Rus hükümeti tarafından kullanılsa da, içerisinde bulunan diğer saraylar müze olarak gezilebiliyor.

Bu saraylarda çarlara ait mücevherler, mobilyalar ve diğer eşyalar da sergilenilyor.