Alexander Nevsky Cathedral 24.07.2014

sofya'nın en ilgi çekici yerlerinden biri ve ülkenin patriğinin oturduğu Bulgaristan’ın önemli Ortodoks kilisesidir. Katedralin inşası, Bulgaristan'ın 1879'da Osmanlı İmparatorluğu yönetiminden kurtulmasına bağlanmış. O zamanlar, Rusların bölgede siyasi çıkarları varken Bulgarların ordusu olmadığı için, savaşın ana kısmını ruslar üstlenmiş. 1878-1879 Rus-Türk Savaşı'nın sona ermesinden sonra ruslara minnettar Bulgar halkı, ülkenin kurtuluşu için savaşan ve ölen Bulgar ve Rus tüm cesur adamlara bir anıt inşa etmek istemiş ve buna karşılık Görkemli bir Ortodoks katedralini inşa etmişler. İnşaat süreci 30 yıl sürmüş, çünkü o sırada devam eden savaşlar katedralin resmi açılışını 1924'e kadar 12 yıl daha ertemiş. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ve İngiliz uçakları Sofya’yı bombaladığında da ağır hasar görmüş.

Alexander Nevsky 13. yüzyıl prensi idi, daha sonra bir aziz ilan edildi ve Kiev Ruslarının (bugünkü Rusya'nın atası olan Slav kabileler federasyonu) en zorlu savaşlarından bazılarına katıldı . Aziz Alexander Nevsky, Bulgaristan'ın kurtuluş savaşı sırasında ülkeyi yöneten Rusya İmparatoru II. Aleksandr'ın kişisel koruyucu aziziydi, bu nedenle saygı ve minnettarlık jesti olarak katedralin koruyucusu olarak seçildi.

Katedralin temelleri atıldığında yanlarına hükümet üyelerinin isimlerinin yazılı olduğu bir metal kutu gömüldü. Katedralin tamamı Moskova'da yaratılan ve oradan Sofya2ya getirilen 12 çanı var. En büyüğü 12 ton, en küçüğü ise sadece 10 kg. Katedralin kubbeleri altınla kaplıdır. Katedralin içini de döşemek için nadir ve pahalı malzemeler kullanıldı - İtalyan mermeri, Brezilya oniks, Hint kaymaktaşı ve Münih'ten avizeler.

Katedralin mahzeninde, Hristiyan sanatına adanmış küçük bir müze var ve burada Bulgar dini sanatının gelişimini karakterize eden benzersiz ikonlar ve duvar resimleri koleksiyonu görebilirsiniz.