Eski Kent Meydanı 30.06.2017

Mozart’ın doğduğu şehir Salzburg, ülkenin en düzenli yerlerinden biri. Salzach Nehri kıyısındaki kent, İkinci Dünya Savaşı’nda yara alsa da birçok etkileyici mimari eser ve tarihi sokakları ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Müziğin eşlik ettiği tarihi  sokaklarda keyifle dolaşmak, şık bir kafede kahve içmekçok keyifli 

Çevresinde tuz madeninin çıkarıldığı Salzburg’un ismi tuzdan kale anlamına gelen Almanca tuz (Salz) ve kale (Burg) kelimelerinin birleşiminden almış. Dağlarla çevrili şirin bir kente ilk yerleşenler Keltler olmuş. 789’da Başpiskoposluk (Fürst Erzbistum Salzburg) ilan edilen Salzburg’un etkisi bugünkü Hırvatistan ve Macaristan’a kadar uzanmış. Zengin tuz yatakları sayesinde ekonomik olarak gelişen Salzburg, günümüz Avusturya eyaletleri içinde bir başpiskopos-prens tarafından bağımsız olarak yönetilmiş tek bölge.

Avusturya’nın dördüncü büyük kenti dünyanın dört bir yanından müzik severleri kendisine çekiyor. Ortaçağ kaleleri, Altstadt tarihi şehir merkezi, nefes kesici Alp dağları manzarası ile bu şehir mutlaka ziyaret edilmeli. 17. yüzyıldan kalma barok Mirabell sarayı ve bahçeleri ve Mozart’ın evi görülmesi gereken yerlerin başında geliyorlar.