Baştan söyleyeyim Tanzanya ve Zanzibar güvenli ve gönül rahatlığı ile ziyaret edebileceğiniz bir Afrika ülkesi.

Türk Hava Yolları’nın Afrika için tahsis etmiş olduğu uçak çok iyi değildi. Dar ve sıkışık koltuklar ama servis ve yemekler her zaman ki gibi 10 numara. Benim uçak ta dikkatimi çeken şey birincisi kabin görevlilerin dışında tek Türk yolcunun benim oluşum ve ikincisi uçakta ki bayan sayısının çok fazla olmasıydı. Ben 7A numaralı koltuk da oturuyordum. Yanım, önüm, arkam, sağım hep 3'lü oturan ve birbiriyle konuşmayan muhtemelen tek seyahat eden bayanlardan oluşmaktaydı. Uçaktaki arkadaki WC'ye giderken sadece uçakta14 erkek yolcu saydım genelde Avrupalılar ve iskandinav ülkelerinden bayanlar vardı benim yanımda oturan bayanların biri Danimarkalı diğeri ise İtalyan’dı ve ikisinin de 3. Gidişleriymiş. Onlar aslında direk Zanzibar’a gidiyorlarmış.

- Bana da neden Dar es Salam’a gidiyorsun!

- Orada bir şey yok ki!!  dediler.

 Açıkcası o zaman pek anlam verememiştim neden bir Bayan Afrika’da aynı yere 3 kez gider ki… sonuçta gideceğimiz yer Afrika…

Tabi ki daha sonra, yanlış olan kişinin  ben olduğunu anlamam sadece 3 gün sürdü.

Çünkü buraların en meşhuru Beach Boy’lar ama bu Beachboy'lar. 60'lı ve 70'lı yıllarda dünyanın en başarılı Rock gruplarından biri olan 'The Beach Boys'dan biraz daha farklı. Bu 'Beachboy'lar. Tanzanya ve Zanzibar'da ya da Kenya gibi Afrika'nın bilinen turistlik bölgelerinin plajlarında,  turistlere bir şeyler satmaya çalışarak hem de macera peşinde koşan genelde yaşlı ve kilolu batılı kadınlara vücutlarını kiraya vererek günü kurtarmaya çalışan gençler iyi vucüt yapılı siyahi erkekler.

Konuşulduğu zaman  Brezilya, Tayland ve Endonezya gibi fakir ülkelere giderek oranın imkansızlıkların dan faydalanan batılı erkekler 'seks turizmi' denen piyasayı ayakta tuttukları söylenir ama madalyonun bir de diğer yüzü var. Aynı olay batılı kadınlar arasında da bir hayli yaygınmış. Gittikleri fakir ülkelerdeki erkeklerin vücutlarını kendileri için çok küçük miktarlara günübirlik satın alan kadınlara "Sugar Mamas" satanlara da  "Beachboy" diyorlar. Otelin barında özellikle de geceleri alkol tüketiminin arttığı saatlerde sarışın yaşlı hatunların Zanzibarlı gençlerle muhabbeti durumu ya da plajlarda yürüyüş yapan batılı kadınlara birşeyler satmak isteyen ve onları gezdirme ve onları istedikleri şekilde mutlu etme vaadinde bulunan siyahi erkekler en iyi şekilde durumu özetleyen cinstendi.

Konu aganigi maganigiden açılmışken hatırlatalım hemen, Afrika'nın en büyük sorunlarından olan bulaşıcı hastalıklar Tanzanya'yı teğet geçmemiş. Her sene AIDS'e kurban verilen insan sayısı 100.000 - 200.00 civarlarında ve halihazırda AIDS'in pençesine düşmüş 1,6 milyondan fazla insan varmış.

İstanbul’dan Gelen Turk Hava Yolları Uçağı Dar’a gece saat 3 te iniyor. Çoğu kişiye göre uçak iniş saati kötü bir zaman gibi geliyor olabilir ama aslında ama aşağıda anlatacaklarımı okuyunca aslında iyi bir zamanda uçağın indiğine hak vereceksiniz. Uçak oraya gün içinde inse inanın bir gününüz hava alanında geçer. Seyahatinizin 1 gününü burada kaybedersiniz çok hızlı hareket etmeme rahmen kendimi bir curcunanın içinde buldum kimin hangi sıraya girmesi gerektiğini anlamadan daha önce doldurmam gerektiğini bildiğim formu doldurarak hemen bir tanesine girdim ve sıranın bana gelmesini beklemeye başladım. (size tavsiyem formu alın ve zaman kaybetmeden doğrudan sıraya girin sıradayken dizinizin üstünde formu doldurun yoksa zaman kaybedersiniz).

Aman allahım nasıl bir düzen öyle!!!!  Sıradayken bir polis geliyor pasaporta ve doldurduğumuz formun uygunluğunu kontrol ediyor, sonra el işareti ile tamam geç deyip sizi önüne alıyor, bankoya geldiğinizde başka bir memur elimizde doldurduğumuz forma kaşe vuruyor tekrar size veriyor. Sonra o da el işareti ile yana geç diyor sonra yandaki polise pasaportu veriyorsunuz oda nerde kalacaksın? Ne zaman döneceksin? Diye soruyor, sonra oda el işareti ile yana geç diyor sonra yandaki memur pasaportu alıyor parmak izimi alıyor sonra oda el işaretiyle yana geç diyor. Yandaki memur size bir kâğıt veriyor oda arkasındaki camekânlı yeri gösteriyor oraya git diyor oraya gidip 50 usd yi veriyorsunuz sonra pasaportunuzu alıyor ve beklemeye başlıyorsunuz başka bi memur devamlı içeriye giriyor ve işlemi biten pasaportları alıp dışarı çıkıyor sahiplerinin isimlerini okuyarak vize pulu yapıştırılmış pasaportları sahiplerine veriyor. Sizin isminiz okununca adamın yanına gidiyor ve pasaportunuzu alıyorsunuz.  Sonra başka pasaport kontrol bankosuna gidiyor sunuz ve oda size verilen vizeye giriş mühürü vuraraktan size tekrar el işareti ile geç diyor ve niyahet bavulunuzu alabileceğiniz alana geçeceğinizi zannediyorsunuz değil mi?  Ama yanılıyorsunuz...  O alana geçmek için başka bir memura da pasaportunuzu veriyorsunuz.  O memur kılıklı kişi sizin pasaportunuzun üzerindeki vize etiketinin üzerine giriş damgasını vuruyor. ev salonundan biraz büyükçe yer tehnalaşıyor bu arada ben bavulum acaba hala beni bekliyor mu diye de tedirgin oluyorum ama görüyorum ki bavulları bir kenara koymuşlar sahipleri gelen kendi bavulunu alıp çıkışa gidiyor ben Havaalanından çıkışa gittiğimde saat 7 olmuştu bile sonra tabiki taksiciler etrafınızı sarıyor sakın hızlı hareket etmeyin çünkü taksiciler kesinlikle affetmez bana 80 usd den başladılar ben ısrarla taksiye binmeyeceğimi otobüsle gideceğimi söyledim en sonunda birisiyle 20 usd ye anlaştım ama sonra dönüşte 5 usd fazla ödeme yaptığımı fark ettim ve hotelime gittim unutmayın pazarlık yapmazsanız buralar çok ama çok pahalı our sizin için.

Landmark Hotelde kaldım hoteli tavsiye ederim kahvaltısı ve odası çok iyiydi 80 USD fiyat da kahvaltı dâhil. Aslında fena sayılmaz yalnız hotel çok aşırı yavaş hareket eden çalışanlara sahip sabah 8 de hotel de olmama rahmen ve odamın da boş olmasına rahmen bana odayı verdiklerinde saat 12:00 olmuştu bile kahvaltı yaptıkdan sonra dinlenmek için havuz kenarında şezlongda kestirdim. Bu yavaşlık onların yaşamlarının her alanında mevcut örneğin bir sipariş veriyorsunuz tam tamına 45 dakika sonra geliyor istediğiniz en ufak bir şeyi en az 3 kişiye söylemeden gelmiyor istediğim bir tuzluğu rica ettiğim 3. Kişi getirdi.

Gidilecek Şehirler ve görülecek yerler

Dar Es Salaam,

Tanzanya’nın en büyük ve en etkileyici şehridir. 4 - 6 milyon nüfusuyla Dar Es Salaam, çok fazla heyecan ve çok sayıda karakter içeren canlı bir Doğu Afrika şehridir.

1-Sauth Beach

Dar Es Salaam’ın feribotla Kigamboni bölgesine geçip Güzel ama pahalı bir plaj görmek isterseniz güzel bir yer ama ben pek beyenmedim boşuna verilen 10 usd giriş parası ve en önemlisi zaman kaybı bir yer yazılan çizilenlere kulak asmayın bence sadece denize girmek için de uygun bir yer değil  denizi dalgalı buldum ayrıca yalnız dolaşmayın  uzaklara gitmeyin tabelası bile koymuşlar…

2-National Museum

Dar Es Salaam Ulusal Müzesi,Tanzanya'nın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek veya ülkede ortaya çıkarılan fosilleri görmek istiyorsanız,  ve tabiki müzelere de meraklı  iseniz  Ulusal Müze'yi ziyaret etmeden bu şehirden ayrılmak olmaz.

İnsanlık tarihine dair birbirinden ilginç detaylara, görsel ve yazılı kaynaklara ulaşabileceğiniz güzel bir yer.Binlerce yıl önce yaşadığı bilinen hayvan türlerinin kemikleri ve resmedilmiş hallerini bulabiliyorsunuz.. Özellikle “İnsanlığın Beşiği” olarak bilinen Olduva'i Boğazı'nda yapılan araştırmalarda ilk insan fosilleri olarak iddaa edilen iki milyon yıldan fazla geçmişe sahip olan Zinyantropus fosilleri ve 3,6 milyon yıl ile bilinen en eski insan ayak izleri müzede yer almakta.10.000 yıl öncesinde Tanzanya'da en geniş avcı-toplayıcı insan topluluklarının bulunduğu burada anlatılmakta ve çok sayıda tarihçi tarafından da desteklenmekte..


Aynı zamandaTanzanya'nın Vasco de Gama ile başlayan sömürge zamanı ile Sosyalizmle, Almanya ‘ile geçirdiği serüvenlerden 1964'te Tanganika ve Zengibar'ın birleşip tek devlet halinde Tanzanya olarak kurulup bugüne kadar ki yaşadığı süreçleri de çok farklı bir anlatımla bulmanız mümkün.

Darüsselam Ulusal Müzesi, Batı'nın kanlı sömürgeciliğinin aşamalarının da  gözler önüne serildiği müze. İnsanlığın en eski yerleşim alanlarından olan Tanzanya toprakları, asırlardır farklı güçlerin egemenlik mücadelesine sahne oldu. Müzede, sömürge döneminde basılan paraların ve silahların yanında dönemin yöneticilerinin fotoğrafları da bulunuyor.

Ayrıca: yine bu müzede: otomobil meraklıları için, önce İngiliz sömürge hükümeti tarafından kullanılan ve daha sonra yerel kral King George V tarafından kullanılan “rolls royce” marka otomobil sergilenmektedir. Ayrıca: Doğu Afrika Alman topluluğu tarafından kullanılan “Mercedes” marka otomobil görülüyor. Burada: ilgi çeken bir diğer obje: ahşap bisiklettir ve hiç metal kullanılmadan yapılmıştır.

Evet, sonuç olarak bu müze elbette ülkemizdeki müzelere benzemiyor, ama kara kıtanın tarihi hakkında birçok bilgiyi barındırıyor.

Müze ziyareti  için 2 saatinizi ayırmanız fazlasıyla yetecektir.

3-Village Museum

Village Museum; Darüselam’a gelinince gidilebilecek  birkaç yerden biri tarihi Tanzanya’nın geleneksel köy evlerini görmek ve Tanzanya da yaşayane değişik kabilelerin  yaşantılarını anlamak açısından  güzel erkek Afrikalının ilk ve ikinci eşleri   için yaptığı evleri görmek ve hayvanlarının onlar için ne kadar önemli olduğunu  aynı yerde yaşadığını  ve avcı bir millet olduklarını evlerindeki eşyalardan çok daha iyi anlıyor insan. Ülkenin yakın geçmiş tarihinde insan yaşantılarını anlayabilmek için çok güzel bir yer aynı zamanda gezinin sonunda tipik Afrika dansı gösterisini izlemek ve Afrika giysilerini giymiş kadınlarla resim çektirmek güzel bir hatıra. Ziyarete gelen bazı turistler kendisini kaptırıp onlara eşlik dahi ediyor onlara bakarak onların dansını yapmaya çalışıyor. Buda güzel bir görüntü oluyor aslında.

Fazla kalabalık değil orası için 2 saat ayırmak fazlasıyla yetecektir.

4-Kariakoo Market

Darüsselam'ın en büyük ve en işlek pazarı. neredeyse her şeyi burada bulabilirsiniz. Yankesicilere karşı normal önlemleri alın ve pahalı kameralarınızı ve cep telefonlarınızı kapkaççılara kaptırmamak için dikkatli olun. Tanzanya’nın mistik dokusun anlıyabilmek için Pazar içinde Darüsselam'ın en büyük ve en işlek pazarı. neredeyse her şeyi burada bulabilirsiniz. Tanzanya’nın mistik dokusun anlıyabilmek için Pazar içinde dolaşmak ve farklı Afrika’ya özgü eşyaları ve yiyecekleri görmek açısında ilginç bir yer.

Eğer 3 günden fazla zamanınız varsa aynı zamanda aşağıdaki yerleride gezebilirsiniz.

1-Fish Market.

2- Askari Monument

3- Azania Lutheran Church

4. Temple Road

5. Pugu Hills Nature Reserve

6. Coco Beach on the Weekends

7. Bongoyo Island

8. North Beach – Jangwani and Mbuja Island

9. Mwenge Wood Carvers’ Village

10. Tingatinga Art Center

11. Kanga Shopping – Uhuru St.

12. Nyama Choma

  BOGOMOYO

Dar Es Salaam kuzeyinde yer alan Bagamoyo town tarihi bi yer güzel bir sahili ve acı  bir tarihi varmış  bir günlük bir gezi düzenlenebilir ve antik kalıntıları ve mistik bir Afrika şehrini görebilirsiniz. Burası tarihde Köle tacirlerinin Köleleri  başka yabancı topraklara götürmek için beklettikleri  bir liman şehridir. Bagamoyo da “yüreğini Bırak”  anlamına gelmektedir çünkü Tanzanya’lı kölelerin son durakları burasıymış. Ayrıca Alman sömürgeciliğine karşı çıkan  Tanzanyalılar’ın asıldığı ve katledildiği yermiş  burası.

Üklede Bulunan Unesco Dünya Mirasları:

1-Ngorongoro Koruma Alanı

Ngorongoro Koruma Alanı, yayla ovaları, savan, savan ormanları ve ormanların genişliğini kapsar. 1959 yılında çoklu arazi kullanım alanı olarak kurulan yaban hayatı, geleneksel hayvancılık otlatması uygulayan yarı göçebe Masai pastoralistleri ile birlikte bulunur ve dünyanın en büyük kalderası olan muhteşem Ngorongoro Krateri'ni içerir. Mülkiyet, küresel olarak tehdit altındaki türlerin varlığı, bölgede yaşayan vahşi yaşamın yoğunluğu ve wildebeest, zebra, ceylan ve diğer hayvanların kuzey ovalarına yıllık göçü nedeniyle biyolojik çeşitliliğin korunmasında küresel bir öneme sahiptir. Kapsamlı arkeolojik araştırmalar, 3.6 milyon yıl öncesine dayanan erken ev ayak izleri de dahil olmak üzere insan evrimi ve insan-çevre dinamikleri konusunda uzun bir kanıt dizisi oluşturmuştur.

Ngorongoro Koruma Alanı (809.440 ha) kuzeybatısındaki Serengeti Ulusal Parkı ovalarından Büyük Rift Vadisi'nin doğu koluna kadar yüksek yayla ovaları, savan, odun ve orman alanlarını kapsamaktadır. Bölge, 1959 yılında, geleneksel hayvancılık otlatması uygulayan yarı göçebe Masai pastoralistleriyle bir arada bulunan yaban hayatı ile birlikte, çoklu bir arazi kullanım alanı olarak kurulmuştur. Dünyanın en büyük kalderası olan muhteşem Ngorongoro Krateri ve 14km uzunluğundaki derin bir vadi olan Olduvai Boğazı'nı içerir. Mülkiyet, kara gergedan gibi küresel olarak tehdit altındaki türlerin varlığı, Ngorongoro Krateri ve çevresindeki bölgelerdeki tüm yıl boyunca yaşayan yaban hayatı yoğunluğu ve yıl boyunca süren en zor, zebra, Thompson ve Grant göçleri nedeniyle biyolojik çeşitliliğin korunmasında küresel bir öneme sahip. '

Alan 80 yıldan uzun bir süredir kapsamlı arkeolojik araştırmalara tabi tutuldu ve toplu olarak neredeyse dört milyon yıldan fazla bir zamana kadar uzanan modern çağa yayılan uzun bir insan evrimi ve insan-çevre dinamiği kanıtı dizisi oluşturdu. Bu kanıt Laetoli'deki fosilleşmiş ayak izlerini içerir, insan bipedalizminin gelişmesiyle ilişkili, Zorjanthropus boisei gibi Australopiths'ten Homo habilis, Homo erectus ve Homo erectus gibi Homopi soyadı arasında değişen Olduvai geçidi içindeki çeşitli, gelişen hominin türleri ; Ndutu Gölü'ndeki erken bir Homo sapiens şekli; ve Ngorongoro kraterinde, taş teknolojisinin gelişimini ve demir kullanımına geçişi belgeleyen bir belge olarak kalmıştır.

-Ngorongoro Koruma Alanı, dört milyon yıl öncesinden bu dönemin başlangıcına kadar kollektif olarak uzanan, en önemli kriterlerin fiziksel kanıtlarını içeren, insan evrimi ve insan-çevre dinamikleri ile ilgili son derece uzun bir önemli kanıt dizisi oluşturmuştur. insanın evrimsel gelişimi. Olduvai Gorge topluluğunun birçoğunun yorumu hala tartışılabilir olmakla birlikte, bunların kapsamı ve yoğunluğu dikkat çekicidir. Hominin soyundaki fosillerin bir kısmı bu bölgeden gelmektedir. Ayrıca, mülkteki gelecekteki araştırmalar, anatomik olarak modern insanların yükselişi, modern davranışlar ve insan ekolojisi hakkında çok daha fazla kanıt ortaya çıkarabilir.

-Ngorongoro Krateri'nin çarpıcı manzarası, olağanüstü vahşi yaşam konsantrasyonuyla birleştiğinde, gezegenin en büyük doğal harikalarından biridir. Muhteşem wildebeest sayıları (1 milyondan fazla hayvan) mülkten geçen yıl Serengeti ekosistemi boyunca yıllık wildebeest göçünün bir parçası olarak Ngorongoro Koruma Alanı / Serengeti Ulusal Parkı sınırına giren kısa ot ovalarında buzağıyor. Bu gerçekten mükemmel bir doğal fenomendir.

-Ngorongoro krateri, dünyanın en büyük kırılmamış kalderasıdır. Krater, Olmoti ve Empakaai kraterleri ile birlikte, yanardağları geç Mesozoyik / Erken Tersiyer dönemlerine dayanan ve jeolojisi ile ünlü olan doğu Rift Vadisinin bir parçasıdır. Mülkiyet ayrıca insan evrimi ile ilgili önemli bir paleontolojik kayıt içeren Laetoli ve Olduvai Boğazı'nı da içerir.

-İklim, yer şekilleri ve irtifadaki farklılıklar, kısa ot ovaları, yayla havza ormanları, savan ormanları, montan uzun ot ovaları ve yüksek açık arazilerle örtüşen birkaç ekosisteme ve farklı habitatlara yol açmıştır. Mülkiyet, büyük ve muhteşem hayvan göçlerini barındıran, dünyadaki son sağlam ekosistemlerden biri olan Serengeti ekosisteminin bir parçasıdır.

-Ngorongoro Koruma Alanı, bilinen en yoğun aslan nüfusu dahil olmak üzere Afrika'daki en yüksek memeli avcılarının yoğunluğunun yanı sıra, çoğunlukla engebeli olan 25.000 büyük hayvandan oluşan bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır (1987'de 68). Tesis, Kara Gergedan, Yabani av köpeği ve Altın Kedi ve 500 kuş türü gibi nesli tükenmekte olan türler barındırmaktadır. Ayrıca, 1 milyondan fazla en fazla 72,000 zebra ve 3750,000 Thompson ve Grant ceylanı da dahil olmak üzere, dünyadaki en büyük hayvan göçlerinden birini destekliyor.

Doğal değerlerle ilgili olarak, mülkün otlakları ve ormanlık alanları, yazıt sırasında ekimden büyük ölçüde zarar görmeyen çok büyük hayvan popülasyonlarını destekler. Mülkün geniş kapsamlı manzaraları, gelişme sırasındaki gelişme veya kalıcı tarımdan etkilenmedi. Mülkiyet bütünlüğü de Serengeti - Mara ekosisteminin bir parçası olarak arttırılmıştır. Mülkiyet ayrıca Dünya Mirası Listesi'nde doğal bir özellik olarak da dahil olan Serengeti Ulusal Parkı'na (1.476.300 ha) bitişiktir. İşlevsel vahşi yaşam koridorları aracılığıyla bu özellikler ve bitişik manzaralar arasındaki bağlantı, hayvan göçlerinin bütünlüğünü korumak için esastır. Ngorongoro Koruma Alanında (NCA) avlanmaya izin verilmiyor, ancak vahşi yaşamın avlanması sürekli bir tehdit. etkili devriye ve uygulama kapasitesi gerektiren. İstilacı türler, sürekli izleme ve tespit edildiğinde etkili eylemler gerektiren sürekli bir kaygı kaynağıdır. Turizm baskısı, artan ziyaretler, yeni altyapı, trafik, atık yönetimi, yaban hayatı üzerindeki rahatsızlıklar ve istilacı türlerin giriş potansiyeli ile ilgili potansiyel etkiler de dahil olmak üzere endişe vericidir.

Mülkiyet yarı göçebe Masai pastoralists için otlatma alanı sağlar. Yazıt sırasında, tesiste 20.000 Masai yaşıyordu ve yaklaşık 275.000 baş hayvan hayvanı vardı; Tesiste resmen kalıcı bir tarıma izin verilmez. Masai popülasyonunun daha fazla büyümesi ve sığır sayısının mülk kapasitesi dahilinde kalması gerekir ve artan sedanterizasyon, yerel aşırı otlatma ve tarımsal tecrit, mülkün hem doğal hem de kültürel değerlerine yönelik tehditlerdir. Ngorongoro ve Empaakai Kraterleri'nde ya da 1979'daki yazıt zamanında ormanın sakinleri yoktu.

Mülkiyet, yalnızca bilinen arkeolojik kalıntıları değil, aynı zamanda ilgili bulguların yapılabileceği yüksek arkeo-antropolojik potansiyeli olan alanları da kapsar. Bununla birlikte, belirli paleo-arkeolojik özelliklerin bütünlüğü ve genel olarak hassas manzara, otlatma rejimleriyle ilgili koruma düzenlemelerinin uygulanmaması ve Laetoli ve Olduvai Gorge'de önerilen erişim ve turistle ilgili gelişmelerden dolayı tehdit altındadır ve bu nedenle savunmasızdır. .

2-Kilwa Kisiwani Harabeleri ve Songo Mnara Harabeleri

Avrupalı ​​kaşiflerin takdir ettiği iki büyük Doğu Afrika limanının kalıntıları kıyıya yakın iki küçük adada bulunuyor. 13. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar, Kilwa'nın tüccarları altın, gümüş, inciler, parfümler, Arap çanak çömlekleri, Pers çanak çömlekleri ve Çin porselenleri; Hint Okyanusu'ndaki ticaretin büyük bir kısmı bu yüzden ellerinden geçti.

Kısa sentez

Birbirine yakın iki adada, Tanzanya kıyılarının hemen yakınında, Dar es Salaam'ın yaklaşık 300km güneyinde bulunan iki liman sahasının, Kilwa Kisiwani ve Songo Mnara'nın kalıntıları. Daha büyük olan Kilwa Kisiwani, 9. ve 19. yüzyıllar arasında işgal edildi ve 13. ve 14. yüzyıllarda refah zirvesine ulaştı. 1331-1332'de büyük gezgin Ibn Battouta burada durdu ve Kilwa'yı dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak nitelendirdi.

Kilwa Kisiwani ve Songo Mnara, Swahili ticaret kentleriydi ve refahları, özellikle hinterlanddan altın ve fildişinin gümüş, carnelian'lar, parfümler için alınıp satıldığı 13. ve 16. yüzyıllar arasında, Hint Okyanusu ticaretinin Arabistan, Hindistan ve Çin ile kontrolüne dayanıyordu. , Farsça fayans ve Çin porselenleri. Kilwa Kisiwani, 11. ve 14. yüzyıllarda kendi para birimini kesti. 16. yüzyılda Portekizliler Kilwa Kisiwani'de bir kale kurdular ve iki adaların düşüşü başladı.

Kilwa Kisiwani'nin kalıntıları adanın çoğunu kaplar ve şehrin birçok kısmı hala kazılmaz. Mercan ve kireç harçtan inşa edilmiş önemli kalıntılar arasında, 11. yüzyılda inşa edilmiş ve 13. yüzyılda önemli ölçüde genişletilmiş ve bazıları gömülü Çin porselenleriyle süslenmiş, tamamen kubbe ve tonozlarla örtülmüş Büyük Cami; Husuni Kubwa sarayı c1310 ile 1333 arasında büyük sekizgen banyo ile inşa edilmiştir; Husuni Ndogo, çok sayıda cami, Portekiz kalesi kalıntıları üzerine inşa edilmiş Gereza (cezaevi) ve evler, kamusal meydanlar, mezarlıklar vb.

Adanın kuzey ucundaki Songo Mnara'nın kalıntıları, beş cami, bir saray kompleksi ve etrafı çevreleyen duvarların içinde mercan taşlarından ve ahşaptan inşa edilmiş otuz üç ev kalıntısından oluşuyor.

Kilwa Kisiwani ve Songo Mnara adaları, Swahili kıyı kültürünün genişlemesi, Doğu Afrika’nın İslamlaşması ve orta çağdan günümüze dek olağanüstü derecede geniş ve müreffeh Hint Okyanusu ticaretinin olağanüstü ifadesidir.

-Kilwa Kisiwani ve Songo Mnara, Doğu Afrika kıyılarında 9. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Swahili kültürünün ve ticaretinin büyümesine dair olağanüstü mimari, arkeolojik ve belgesel kanıtlar sunarak ekonomik bu bölge.

Büyük Kilwa Camisi Kisiwani, Doğu Afrika kıyılarındaki en eski camidir ve on altı kubbeli ve kubbeli koyuyla eşsiz bir plana sahiptir. 13. yüzyıldan kalma gerçek kubbesi Doğu Afrika’daki 19. yüzyıla kadarki en büyük kubbe idi. 

Bütünlük

Üstün evrensel değer taşıyan temel özellikler Kilwa Kisiwani ve Songo Mnara adalarında bulunur. Ancak, esas olarak 19. yüzyıldan kalma bir ticaret kasabası olan Kilwa Kivinje ve iki dönümlük ticaret kasabası olan Kilise Kivinje'de, evler ve 10. yüzyıla tarihlenen bir cami de dahil olmak üzere 400 dönümlük alanı harabelerin bulunduğu bir ada olan Sanje Ya Kati; daha önceleri mülkün sınırları dahilinde değildir.

Mülkiyet, bitki örtüsü ve deniz yoluyla su baskınlarına maruz kalır ve gömülü arkeolojik kaynakları tehdit eden yeni binalar ve tarımsal faaliyetler tarafından ele geçirilmeye açıktır. Mülkiyetin yazılı olduğu tarihi ve arkeolojik yapıların yıkılmasına neden olan mülkün devamlı olarak bozulması ve bozulması, mülkün 2004'te Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne yerleştirilmesine neden olmuştur.

Otantiklik

Adaların, mercan taşı ve diğer uygun malzemeler kullanılarak yapıların sınırlı konsolidasyonu nedeniyle tasarım ve malzemeler açısından değerlerini doğru bir şekilde ifade etmeye devam etme kabiliyetleri korunmuştur, ancak özellikle Kilwa Kisiwani'de kentsel yerleşim ve kıyı hasarlarına karşı savunmasız Bunlar, ortaçağ liman kentinin genel düzenini anlama becerisini tehdit ettiği için. Sitelerin gerçekliğini koruma kabiliyeti, mülkün Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesinden çıkarılması için gerekli tüm düzeltici önlemleri ele alan, devam eden bir koruma programının uygulanmasına bağlıdır.

3-Serengeti Ulusal Parkı

Serengeti'nin geniş ovaları 1.5 milyon hektarlık savan içermektedir. Herbivor sürüünün (sulak, ceylan ve zebra) kalıcı su deliklerine yıllık göçü, ardından avcıları, dünyadaki en etkileyici doğal olaylardan biridir.

Kısa sentez

1.5 milyon hektarlık savanlardan oluşan Serengeti Milli Parkı'nın geniş ovalarında, iki milyon wildebeestin yıllık göçü artı yüzbinlerce ceylan ve zebra yıllık göçü, ardından yırtıcıların izleyen otlak ve su arayışlarından biri Dünyadaki en etkileyici doğa gözlükleri. Parkın biyolojik çeşitliliği, küresel olarak tehdit altındaki veya tehlike altındaki en az dört hayvan türü ile oldukça yüksektir: kara gergedan, fil, yaban köpeği ve çita .

-Serengeti ovaları, dünyadaki en büyük ve en fazla değişmemiş hayvan göçünü barındırmakta olup, bir milyonun üzerinde en fazla artı yüzbinlerce diğer ungulat, komşu iki Kenya ve Tanzanya ülkesine yayılan 1.000 km uzunluğundaki yıllık bir trekkerde yer almaktadır. Bu muhteşem fenomen, “sonsuz ovalar” ın eşsiz manzarasında yer alır: 25.000km 2 ağaçsız, nehirler ve ormanlık alanlarla serpiştirilmiş kayalık tepeler (kopjes) ile noktalanmış, olağanüstü düzlükteki kısa otlaklar. Park ayrıca, özellikle etkileyici bir estetik deneyim sunan, dünyadaki en büyük ve en çeşitli büyük avcı av etkileşimlerinden birine ev sahipliği yapıyor. 

-Serengeti Ulusal Parkı'ndaki yağış, sıcaklık, topoğrafya ve jeoloji, toprak ve drenaj sistemleri gibi abiyotik faktörlerde göze çarpan mekansal-zamansal meyil, çok çeşitli su ve karasal habitatlarda kendini gösterir. Göçün ekolojik etkisiyle birleşmiş volkanik toprakların birleşimi, dünyadaki en üretken ekosistemlerden biriyle sonuçlanır, dünyadaki en fazla sayıda ungulatı ve en büyük avcı konsantrasyonunu korur. Ekosistem 2 milyon wildebeest, 900.000 Thomson ceylanı ve baskın sürü olarak 300.000 zebrayı destekler. Diğer herbivorlar arasında 7.000 eland, 27.000 topis, 18.000 hartebe en, 70.000 buffalo, 4.000 zürafa, 15.000 warthog, 3.000 su kuşu, 2.700 fil, 500 hipopotam, 200 kara gergedan, 10 antilop türü ve 10 adet primat türü bulunur. Başlıca avcılar arasında 4.000 aslan, 1000 leopar, 225 çita, 3.500 benekli sırtlan ve 300 vahşi köpek bulunmaktadır. Bunlardan kara gergedanDiceros bicornis , leopar Panthera pardus , Afrika fili Loxodonta africana ve çita Acynonix jubatus , IUCN Kırmızı Listesinde listelenmiştir. Parkta her yıl veya mevsimlik olarak bulunan ve beş türü Tanzanya'ya özgü olan 500'ün üzerinde kuş türü bulunmaktadır. Park, Tanzanya ve muhtemelen Afrika'daki en yüksek devekuşu nüfusuna sahiptir ve bu sayede nüfusu küresel olarak önemli kılmaktadır.

Bütünlük

Serengeti Ulusal Parkı, yıllık göç kapsamındaki alanla tanımlanan daha büyük Serengeti ekosistemidir. Mülkiyet, 1979'da bir Dünya Miras Alanı ilan ettiği 528.000 hektarlık bir alan olan Ngorongoro Koruma Birimi ile bitişiktir. Ekosistemin tamamı aynı zamanda güneydeki Maswa Oyun Rezervini (2.200km 2 ), doğuda Grumeti ve Ikorongo Oyun Rezervlerini , Maasai'yi de içerir. Kenya Mara Ulusal Koruma Alanı (1.672km 2)kuzeyde) ve batıda Loliondo Oyun Kumanda Alanı. Tüm ekosistem sağlam ve hiçbir engel göçü engellemiyor. Serengeti Ulusal Parkı, halihazırdaki haliyle muhafaza edilirse, ancak kendi başına bütün ekosistemin korunmasını sağlamadığı takdirde, içerdiği tüm türlerin hayatta kalmasını ve canlılığını sağlamak için yeterince büyük ve sağlamdır. Bununla birlikte, ekosistemin diğer tüm bölümleri daha büyük veya daha az koruma derecesine sahiptir. Potansiyel bir tehdit, Serengeti üzerinden bir ulaşım altyapısı inşa etme planıdır. Bu, ekosistemi, Serengeti'de tahmin edilebileceği gibi olumsuz sonuçlarla iki yarıya indirdi. Maswa Game Reserve ve Masai Mara Ulusal Koruma Alanı'nın Dünya Mirası Listesine Eklenmesi,

Parkın bütünlüğüne yönelik diğer bir büyük potansiyel tehlike, kurak yıllar boyunca hayvanlar için yüzey suyunun kıtlığıdır; çünkü yalnızca bir nehir (Mara) Park boyunca sürekli olarak akmaktadır. Park sınırının, kuraklık zamanlarında hayvanların suya erişebilmeleri için bir koridor sağlayarak Victoria Gölü'ne ulaşması için bir uzatmanın geleceğe yönelik olarak ele alınması planlanmaktadır.

4-Selous Game Reserve

Filler çok sayıda siyah gergedanlar, çitalar, zürafalar, hippopotamuses ve Timsahlar 50.000 km ölçen bu muazzam tapınak, yaşayan 2 ve nispeten insan etkisi tarafından rahatsız edilmektedir. Parkta, yoğun çalılıklardan ağaçlık çayırlara kadar uzanan çeşitli bitki örtüsü alanları bulunmaktadır.

50.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Selous Game Reserve, Afrika'daki en büyük korunan alanlardan biri ve insan etkisinden nispeten rahatsız. Tesis, diğer birçok türün yanı sıra fil, kara gergedan, çita, zürafa, su aygırı ve timsahın en önemli konsantrasyonlarından birini barındırmaktadır. Rezerv ayrıca Miombo ormanları, açık otlaklar, nehir ormanları ve bataklıklar gibi istisnai çeşitlilikte habitatlara sahiptir ve devam eden ekolojik ve biyolojik işlemler için değerli bir laboratuardır.

-Selous Game Reserve, önemli yırtıcı / av ilişkileri olan çok çeşitli yaban hayatı da dahil olmak üzere nispeten bozulmamış ekolojik ve biyolojik süreçlerle Afrika'da kalan en vahşi doğa alanlarından biridir. Mülkiyet, kayalık akasya kaplı tepeler, galeri ve yeraltı su ormanları, bataklıklar ve ova yağmuru ormanları gibi çok çeşitli bitki örtüsü türlerini içerir. Rezervin baskın bitki örtüsü, yaprak döken Miombo ormanlık alandır ve mülk, bu bitki örtüsü türünün küresel olarak önemli bir örneğini oluşturur. Bu yangın doruk bitki örtüsü nedeniyle, şiddetli yağışlar olduğunda topraklar erozyona maruz kalır. Sonuç, normalde kuru kum nehirleri, yağmurlar sırasında azgın sel haline gelen bir ağdır; bu kum nehirleri, Selous manzarasının en eşsiz özelliklerinden biridir.

-Rezerv, diğer tüm Miombo ormanlık alanlardan daha fazla tür ve yoğunluğa sahiptir: 2.100'den fazla bitki kaydedilmiştir ve güneydeki uzak ormanlarda daha fazla olduğu düşünülmektedir. Benzer şekilde, mülk etkileyici bir büyük memeli faunasını da korur; küresel olarak Afrika fili (Loxodontha africana) (106.300), kara gergedan (Diceros bicornis) (2.135) ve vahşi av köpeği (Lycaon pictus) popülasyonlarını içerir. Ayrıca, dünyanın bilinen en büyük su aygırı popolarından birini (Hipopotam amphibius) (18,200) ve manda (Syncerus caffer) (204,015) içerir. Samur antilop (Hippotragus niger) (7000), Lichtenstein'ın hartebeest (Alcelaphus lichtensteinii) (52,150), daha büyük kudu (Tragelaphus strepsiceros) gibi ungulates popülasyonları da vardır. eland (Taurotragus oryx) ve Nyassa wildebeest (Connochaetes albojubatus) (80,815). Buna ek olarak, çok sayıda Nil timsahı (Crocodilus niloticus) ve endemik Udzungwa ormanı keklik (Xenoperdix udzungwensis) ve kaba kanatlı güneş kuşu (Nectarinia rufipennis) dahil olmak üzere 350 kuş türü bulunmaktadır. Bu yüksek yoğunluk ve tür çeşitliliği nedeniyle, Selous Game Reserve, biyolojik çeşitliliğin yerinde korunması için olağanüstü öneme sahip doğal bir habitattır. 

Bütünlük

Büyük boyutu (5.120.000 hektar) ile Selous Game Reserve, çok çeşitli tür ve habitatları sürdüren nispeten kesintisiz devam eden ekolojik ve biyolojik süreçleri korur. Mülkiyetin bütünlüğü, Rezervin milli parkları, orman rezervlerini ve toplum tarafından yönetilen vahşi yaşam alanlarını içeren daha büyük bir 90.000 km 2 Selous Ekosistemi içine yerleştirilmiş olmasıyla daha da arttırılmıştır . Ek olarak, Selous Game Reserve, Mozambik'teki 42.000 km 2 Niassa Game Reserve ile fonksiyonel olarak bağlantılıdır ve bu, bütünlüğünü sağlayan bir başka önemli faktördür. Sınırları içinde kalıcı bir yerleşme olmadığında, insan rahatsızlığı düşüktür.

5-Kilimanjaro Ulusal Parkı

5,895 m'de Kilimanjaro, Afrika'nın en yüksek noktasıdır. Bu volkanik masif, karlı tepesi savanaya yaklaşırken, çevresindeki düzlüklerin üzerinde görkemli bir yalıtımda durmaktadır. Dağ, dağ ormanıyla çevrilidir. Birçoğu nesli tükenmekte olan türler olan çok sayıda memeli parkta yaşıyor.

75.575 hektarlık bir alanı kaplayan Kilimanjaro Ulusal Parkı, dünyadaki en büyük serbest volkanik kütleyi ve Afrika'daki en yüksek dağı koruyarak, çevredeki ovalardan 4877 metre yükselerek zirvede 5895 metredir. Karla kaplı zirvesiyle Kilimanjaro, çevreye bakan ovaların üstünde, savanaya bakan izolasyonda duran olağanüstü bir doğal fenomendir.

-Kilimanjaro Dağı dünyanın en büyük volkanlarından biridir. Üç ana volkanik tepesi vardır: Kibo, Mawenzi ve Shira. Karla kaplı zirvesi ve buzullarıyla, Afrika'daki en yüksek dağıdır. Dağ, en alçaktan en yüksek noktaya kadar beş ana bitki örtüsü bölgesine sahiptir: Aşağı eğimler, montane ormanı, sağlık ve moorland, dağ çölü ve zirve. Montan orman kuşağı da dahil olmak üzere dağın tamamı, nesli tükenmekte olan türler, özellikle de memelilerde oldukça zengindir. Özelliklerin ancak çoğunlukla yüksekliği, fiziksel şekli ve kar örtüsü ve çevresindeki düzlüklerin üzerindeki yalıtımı için, Kilimanjaro Dağı, olağanüstü bir doğal fenomenin olağanüstü bir örneği olarak kabul edilir.

Bütünlük

1973 yılında kurulan Kilimanjaro Ulusal Parkı, ilk olarak ağaç hattının üstündeki dağın tamamını ve montan orman kuşağı boyunca uzanan altı orman koridorunu oluşturuyordu. 1987'deki yazıt zamanında, ana baskılar çoğunlukla parka tampon bölge görevi gören orman rezervini etkilemiştir. Dünya Mirası Komitesi, milli parkın daha fazla montan ormanı alanını kapsayacak şekilde genişletilmesini tavsiye etti. 2005 genişlemesinin ardından Milli Park, Kilimanjaro Orman Rezervi altındaki doğal ormanı (montane ormanı) ve aynı zamanda bütünlük ölçütlerini yerine getiren doğal ormanı (montane ormanı) ve ağaç hattının üstündeki dağın tamamını içerir. Milli Parkın uzatılmasının mülk sınırlarına yansıtılması önemlidir.

Mülkün vahşi yaşamı, Kilimanjaro'nun deneyimi için önemlidir, ancak özellik biyolojik çeşitlilik kriterleri ile ilişkili değildir. Fil, bufalo ve antilop üzerindeki baskılar ve Orman Rezervi alanına giriş, yazıt zamanında bütünlük kaygıları olarak kaydedilmiştir. Park, Amboseli Ulusal Parkı'na bağlı, ancak Arusha Ulusal Parkı ve Tsavo Ulusal Parkı'nın koridorları, yaban hayatı göçünü etkileyecek şekilde kapatıldı. 

6-Kondoa Kaya Sanatı Siteleri

Büyük Rift Vadisi'ni çevreleyen Masai esastırının doğu yamaçlarında, doğal kaya barınakları, dikey uçakları en az iki bin yıldır kaya resimlerinde kullanılan yarık hatalarıyla parçalanan tortul kayaların slabları bulunmaktadır. 2336 km üzerinde 150'den fazla barınaklardan görüntülerin muhteşem koleksiyon 2 , yüksek sanatsal değere sahip birçok tarımsal Pastoralist için avcı toplayıcı insan topluluklarının bölgenin değişen sosyoekonomik tabanına benzersiz bir ifade verecek dizileri ve inanç ve görüntüler farklı toplumlarla ilgili fikirler. Barınakların bazılarının, yakınlarda yaşayan insanlarla, inançlarını, ayinlerini ve kozmolojik geleneklerini yansıtan ritüel ilişkileri olduğu düşünülmektedir.

Büyük Rift Vadisi'ni çevreleyen Masai esastırının doğu yamaçlarında, doğal kaya barınakları, dikey düzlemleri en az iki bin yıl boyunca kaya resimlerinde kullanılmış olan yarık hatalarıyla parçalanan tortul kayaların slabları bulunmaktadır.

Kondoa bölgesindeki kaya sanatlarının kesin sayısı henüz bilinmemektedir, ancak 150 ile 450 arasında süslü kaya barınağı, mağara ve çıkıntılı uçurum yüzü olduğu tahmin edilmektedir. Alanlar, resim sergilemek için gerekli sığınağı sağlayan, dik, doğu yamaçlarında, muhteşem, kırık bir jeolojik oluşum alanıdır.

Geniş ve yoğun kaya resimleri koleksiyonu, bölgede binlerce yıl boyunca yaşamış avcı toplayıcı ve pastoralist toplulukların kültürlerini temsil etmekte ve bünyesinde barındırmaktadır.

Güney ve orta Afrika'dan gelen imgelerle olan benzerlikleri, belirgin çizgileri ve evcil hayvanların nadir tasviri ile birlikte, en kuzey sınırında avcı-toplayıcı kaya sanatının ayırt edici örnekleridir.

150'den fazla sığınaktan oluşan muhteşem görüntü koleksiyonunda, pek çok kişinin sanatsal değeri yüksek ve avcı-toplayıcıdan tarımsal-pastoralist toplumlara ve inançlara kadar bölgenin değişen sosyo-ekonomik tabanına benzersiz bir tanıklık sunan dizileri sergiliyor. ve onlarla ilgili fikirler. Barınakların bazıları hala yakınlarda yaşayan halklarla ritüel ilişkilere sahiptir ve yerel halkın güçlü yaşam gelenekleri ile ilişkilidir.

-Kondoa'daki kaya sanat bölgeleri, birkaç bin yıldan beri bölgede yaşayan avcı-toplayıcıların ve tarımcıların hayatlarının istisnai bir ifadesidir ve güney ve orta Afrika'dan avcı-toplayıcı sanatın eşsiz bir varyasyonunu yansıtmaktadır. Agro-pastoralist resimlerin eşsiz bir şekli.

-Kaya sanatı alanlarından bazıları halen yerel topluluklar tarafından aktif olarak yağmur yaratma, divining ve şifa gibi çeşitli ritüel faaliyetler için kullanılmaktadır. Resimler ve yaşam pratikleri arasındaki bu güçlü maddi olmayan ilişkiler, resimleri oluşturan topluluklarla bağları güçlendirir ve önemli bir kültürel devamlılık sergiler.

Bütünlük

Sınırlar, ana kaya sanat bölgelerinin kapsamını kapsar. Sınırlar, gömülü beton direkler ile işaretlenmiş olmasına rağmen, zeminde tanınabilir herhangi bir özelliği takip etmemektedir.

Kaya sanatı sitelerinin çoğu kararlı ve nispeten iyi korunmuştur. Resimli kaya barınakları, tırmanış yamacında ya da platoda yer almasına ve genellikle ağaçlık ya da gür bir çevre ile çevrili olmasına rağmen, köyde arazi kullanım uygulamaları nedeniyle bazı tehditler vardır. Özellikle köy çiftçiliği, sığır otlatma ve ormancılık kaynaklarının toplanması, kaya sanatı alanlarını çevreleyen alanlara zarar vermektedir.

Kaya sanatı alanlarını çevreleyen ormanlık veya ormanlık çevre, güneş, rüzgar ve tozların etkilerini en aza indirdiği için resimler için arzu edilen koruyucu bir önlem oluşturur.

Kaya sanatı bölgelerinin çevresindeki ormanlık alanlar, kaya sanatına hayati bir koruma sağlar ve toprak erozyonunu kontrol etmek ve yeraltı suyunu tutmak için çok önemlidir. Ormansızlaşma, inşaat malzemeleri ve yakıt aramak yoluyla görüntülere ciddi zarar verebilir. Bağlamsal materyal kaybı nedeniyle yazıttan önce çok sayıda site yasadışı olarak kazılmıştır. 

Kondoa kaya sanatı sitelerinin ana özelliklerinden biri, yerel toplulukların ritüellerinde hala aktif bir rol oynamalarıdır. Siteler örneğin hava tanrısallığı, iyileşme ve başlangıç ​​için kullanılır. Yerel topluluklarla bağlantıların sürdürülmesi şart olsa da, kullanım ve korumanın çatışmaması için de bir ihtiyaç vardır. Örneğin, yağmur yağan ritüellerin bazılarında, belki de eski uygulamaların son zamanlardaki uyarlamaları olan kaya sanatı resimlerinin üzerine hayvansal yağlar ve biralar atılır.

otantiklik

Kondoa kaya sanatının özgünlüğü tartışılmaz. Hiçbir şekilde restore edilmedi veya geliştirilmedi. Kondoa için özel öneme sahip olan kaya sanatının, büyük ölçüde orijinal doğal ortamında ve zengin bir yaşam mirası bağlamında var olmasıdır. Eski avcı-toplayıcıların belki de havayı etkilemek için kaya sanatını boyadığı yerler, bugün modern yağmurlu törenlerinde yerel çiftçi toplulukları tarafından halen kullanılmaktadır. Birkaç yüzyıl önce belirli beyaz resimlerin yaratılmasına yol açmış olabilecek erkeklerin başlama törenlerinin modern versiyonları, bölgedeki köylerin çoğunda her yıl hala yapılmaktadır. Maa konuşan pastoralistlerin belki de bir zamanlar bölgedeki bazı kaya sanat bölgelerine boyanmış olanları, kuraklık dönemlerinde sığırlarını otlatmak için bölgeyi ziyaret ediyorlar.

Sandawe konuşan bir adam tarafından yapılan son bir rock resminde, belki de birkaç bin yıldan fazla bir süredir devam eden sanatsal geleneğin kayda değer bir kalıcılığı görülüyor.

Ülkeye özgü yiyecekler:

1. Mishkaki

Bu dünyada mangalda pişen terbiye edilmiş dana eti ve tavuk etinden daha güzel bir yiyecek az vardır herhalde. Dar Es Salaam’lılarda mangalda et pişirmeyi iyi biliyorlar.

Mishkaki, bizim bildiğimiz dana eti şiş kebab - sokak usulü şiş kebapların Tanzanya versiyonudur. Et, genellikle dana eti veya tavuk etidir. Etler ilk önce bazı baharatlar ve domates sosu yardımıyla terbiye edilir ve mangalda pişirilir, sıcak biber ve limon suyu ile servis edilir. Mishkaki harika bir akşam yemeğidir.

2-Zanzibar Usülü Karışım ( Zanzibari Mix)

Dar Es Salaam'da nadir bulunan bir yemek türüdür. Zanzibari Karışımı;  kentin kültürlerini ve geleneklerini özetleyen ustalıkla hazırlanmış bir yemekdir. Hindistan cevizinin dilimlerinin süte bandırılmış ve yağda kızartılması ve taze hindi eti ile acı biber sosu ile süslenmiş leziz bir öğle yemeği.

Genel Tarih:

Geçtiğimiz yüzyılda Darüsselam, küçük bir balıkçı köyünden dört milyondan fazla insanın yaşadığı bir anakent haline dönüşmüş. Dünyanın en önemli deniz yollarından biridir. Aynı zamanda Doğu Afrika’nın en yoğun ikinci limanı olup ve Tanzanya'nın ticari merkezi konumundadır. Limanın kuzey ucunda kalabalık bir balık pazarı olan Kivukoni Cephesi bulunur ve Ayrıca mükemmel zanaat pazarları ve restoranları ile yakındaki kumsallar ve adalar da vardır. Şehrin mimarisi Afrikalı, Arap, Hintli ve Almanca'nın bir karışımını oluştursa da, bunların çoğunun, şimdi Darüs'ün yükselen refahını, cam dış cephelerini parlayan altın renkli günbatımında yansıtan yükselişteki yükselişler nedeniyle cüretkâr.

Bayrak renkleri ve anlamları  

Tanzanya bayrağı günümüzde kullanılan hali ile 30 Haziran 1964 tarihinde kabul edilerek göndere çekilmiştir. 
Bayrak, kısa bir süre önce Pemba Halk Cumhuriyeti ile birleşen Zanzibar halk Cumhuriyeti ile Tanganika Cumhuriyeti'nin bir devlet olarak birleşmesi neticesinde ortaya çıkmıştır. Bayrağın göndere çekilen tarafında sol alt köşeden başlayarak, dalgalanan tarafında sağ üst bölüme kadar uzanan siyah kalın bir şerit bayrağı ikiye bölmekte ve her iki tarafta da üçgen oluşturmaktadır. Bayrağın sol üst bölümünde oluşan üçgen yeşil renk ile sağ alt bölümde oluşan üçgen ise mavi renk ile gösterilmektedir. Siyah kalın şerit, mavi ve yeşil renklerden ince sarı bir şerit ile ayrılmaktadır. Bayrakta bulunan mavi, yeşil ve siyah her iki ülkenin de ortak renkleri olup, sarı renk ilaveten yeni ülkenin yeraltı madenleri açısında zengin olması nedeniyle altını sembolize etmesi için kullanılmıştır. Yeşil renk ülkenin verimli topraklarını ifade ederken, mavi renk ülkenin kıyısı bulunduğu Hint Okyonusu'nu temsil etmektedir. Orta bölümde bulunan siyah renk ise Afrika halkını simgelemektedir

Genel Bilgiler

Ulaşım Bilgileri:

Türk hava yolları hergün 19:40 da direk uçuyor ve saat gece 3:05 de orada oluyor aynı şekilde oradan da saat 4 de geri dönüyor.  Ve aynı gün saat 11 gibi İstanbulda oluyor.

Havaalanından merkeze giden dala dala dedikleri küçük minibüsler var toplu taşıma için fakat çalışma saatleri 8 den sonra başladığı için bize pek uymuyor. Fakat taksilerle çok fazla acele etmesseniz ve iyi pazarlık yaparsanız size hotelinize uygun fiyata götürüyorlar.

Şehir içi ulaşım da ise yine toplu taşıma için Dala dala dedikleri münübüsten biraz büyük otobüsler var. Aynı zamanda uzak doğuda tuk tuk denilen 3 tekerlekli motor taksiler mevcut, burada onlara “Bajaji” diyorlar ve ayrıca “pikipiki” ya da bodaboda dedikleri motor taksiler de var sadece arkalarına 1 kişi alıyorlar ve sizi yakındaki istediğiniz yere götürüyorlar. Bunlar tabiki çok ucuz ama kesinlikle baştan fiyatı konuşup ve sıkı bir pazarlık yapıp öyle binmenizi tavsiye ederim yoksa bu konforsuz seyahat taksiden pahalıya gelebilir.  

Para birimi ve bilgi    

Tanzanya’nın para birimi  Tanzanya Şilinidir. Tanzanya şilini kaç dolar eder derseniz, 1 dolar yaklaşık 2200 şilin ediyor yani elinizde 10 bin şilinlik banknotlarla gezeceksiniz çoğunlukla. Tanzanya şilini kaç TL eder derseniz de şu anki kurlara bakarsak, 1 TL 382 şilin gibi bir miktara tekabül ediyor.

Ayrıca 2001 yılından önce basılan ABD dolarları ülkede kabul edilmemektedir.

Elektrik prizi

Tanzaya da prizler böyle 3 lüdür ama size bir tüyo vereyim üsteki delik emniyet deliğidir üsteki deliğe ucu sivri birşeyle  içine sokup emniyeti acarsanız elinizdeki 2’li fişi prize takabilir ve elektrikleri kullanabilirsiniz böylece yeni bir fişe  ihtiyacınız olmaz.

Acil durumlar

Sağlık:

Tanzanya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nden almaları mümkündür. Tanzanya’ya ilişkin uyarılara aşağıda belirtilen internet adresinden ulaşılabilir:
http://www.seyahatsagligi.gov.tr
 

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri,  Tetanoz,  Polio( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı:  Birleşik Tanzanya Cumhuriyetiinde kontamine su ve yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilmektedir.

Tifo aşısı: Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinde  kontamine yiyecek ya da su ile tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde, küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Sarıhumma aşısı (2015):

Ülkeye giriş gerekliliği: Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti, Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaşın üzerindeki tüm yolculardan ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren yolculardan  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istemektedir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Genellikle Yok.

Sarıhumma aşısı, sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu ( insanda sarıhumma vakasının hiç  bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği) Birleşik Tanzanya Cumhuriyetine  seyahat edecek yolculara genellikle tavsiye edilmemekle beraber;  Birleşik Tanzanya Cumhuriyetine  giden yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan küçük  bir grup için aşılama düşünülebilir. Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerini (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alması gerekmektedir. 

Sıtma (2013): Sıtma tehlikesi (yaygın olarak P. falciparum'a bağlı) yıl boyunca tüm ülkede 1800 metrenin altında mevcuttur.

Sıtma riski bölgelere seyahatte sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak,

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkenin Sağlık Koşulları

 Hastaneler

Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinde tam donanımlı bir hastane bulmak güçtür. imkanları elverenler, cerrahi operasyonlar ve ağır hastalıkların tedavisi için Hindistan, Güney Afrika ve İngiltere' ye gitmeyi tercih etmektedirler.  Yabancılar tarafından ağır olmayan hastalıkların tedavisi için tercih edilen AMI Hospital kapanmış olup, aynı ekiple SALI International adında yeni bir hastane açılmıştır. IST Medical Clinic, Aga Khan, London Clinic ve Premier Care Clinic isimli hastaneler de tercih edilmektedir. Devlet hastanelerine sağlık ve hijen koşullarının yetersizliğinden dolayı gidilmemesi önerilir.

Acil yardım numaraları (Ambulans ihtiyacı için):

  • Knight Support Emergency Services: Sabit hat: +255 22 276 0087 - 9 Mobil hat: +255 (0) 744 777 100,

  • Aurora Ambulance: Mobil hat: +255 (0) 684 777 777, +255 (0) 656 666 666, +255 (0) 716 482 331

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Yukarıda bahsi geçen özel hastaneler, muayene ve konsültasyon için 50-70 ABD Doları ücret uygulamaktadır. Hastalığın niteliğine ve durumuna göre 15-50 ABD Doları arasında değişen tahliller yapılabilmektedir. Yatış gerektiren tedavilerde ise kalınan gün sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 500-750 ABD Doları toplamında hastane faturası ödenmektedir. Yatak ücretleri tek kişilik oda için gecelik 200 ABD Doları, iki kişilik oda için gecelik 100 ABD Dolarıdır. IST Medical Clinic, London Clinic ve Premier Care Clinic yataklı tedavi imkanı bulunmamaktadır. 

Sağlık Sigortası ve Primler

Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinde faaliyet gösteren sigorta şirketleri vasıtasıyla özel sağlık sigortası yaptırmak mümkündür. Özel sağlık sigortası alanında en bilinen ve yaygın şirketler Strategis, Resolution, Jubilee, AAR’dir. Ödenen sağlık sigortası primleri, sigorta poliçesinin kapsamına ve sigortalının talebine bağlı olarak değişmektedir. Individual, bronze, silver, gold gibi farklı kapsamlı sağlık sigortası paketleri mevcuttur. En dar kapsamlı pakete ait yıllık sigorta ücreti 1000 ABD Dolarından başlamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti halkı açısından sağlıklı ve temiz içme suyu temin etmek oldukça güçtür. Kapalı şişe içme sularının tercih edilmesi gerekmektedir. Çeşme suyunun kesinlikle içilmemesi önerilir.

İlaç Temin Koşulları

Türkiye’deki kadar geniş bir ağa sahip olmamakla birlikte, gerek hastanelerden gerek civardaki eczanelerden ilaç temin etmek mümkündür.

Konsolosluklar:

Vatandaşlarımızın Türkiye Cumhuriyeti Darüsselam Büyükelçiliğine ulaşabileceği telefon numaraları: +255 688 40 16 16 ve +255 758 81 81 18.

Araba kiralama

Ben Afrika ülkelerinde araba kiralamının çok iyi bir düşünce olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden bununla ilgili bir bilgi vermek istemiyorum.

Dil

Ülkenin anadili Swahili ve ingilizce. İnternet sitesinde herkesin İngilizce bildiğini okuyabilirsiniz. İnanmayın çünkü hemen hemen kimse İngilizce bilmiyor.

Turist bölgelerinde elbette ki herkes az da olsa İngilizce biliyor ancak turist alanından 5 dakikalık mesafeye uzaklaşırsanız İngilizce bilen kişi sayısı binlerin arasında bir elin parmaklarını geçmeyecek bir hâl alıyor. Ancak bunu kendinize bir engel olarak görmeyin sakın, inanılmaz sıcakkanlı ve yardımsever oldukları için çok çok kolay bir şekilde iletişim kurabiliyorsunuz.

Din

Tanzanya'daki nüfusun üçte biri Müslüman, üçte ikisi Hristiyan'dır. Geriye kalan nüfus ise yerel dinleri benimsemiş durumdadır. Ancak yine de 1967 yılındaki sayımlardan sonraki hiçbir sayımda insanlara dinin hassas bir konu olduğu düşüncesiyle dinleri sorulmamıştır.

İklim:

yılın 12 ayı sicak. Oğlak dönencesinde yer alan bu tropik adanın, en sıcak ayı ortalama 28°C ile Şubat’tır.  En soğuk ayı ortalama 24°C ile Temmuz’dur. Temmuz ayı kış mevsimine ait bir aydır. 

Zanzibar Adası’nı ziyaret edecek en uygun hava koşulları, Haziran – Ekim arasındadır. Bu aylarda kuru ve serin olmaktadır. Diğer popüler zaman aralığı ile Aralık – Şubat ayları arasındaki dönemdir. Bu aylarda hava sıcak ve kurudur.

Mart – Nisan ve Mayıs ayları tropik yağışların olduğu dönemler olup, misafir ziyaretleri için pek uygun olduğunu söyleyemeyiz. Aynı şekilde Kasım ayı da oldukça yağmurlu geçmektedir.

Güneş ışığından en fazla faydalanılan ay ise, 10 saat ile Aralık’dır.

Deniz suyu sıcaklığı Mart ayında 30°C ile en yüksek değerine ulaşmaktadır. Takip eden Nisan ayı ise ortalama 400mm ile en fazla yağış olan aydır.

Güvenlik:

Tanzanya’da genel anlamda güvenlik zaafiyeti bulunmamakla birlikte, hırsızlık olaylarına karşı vatandaşlarımızın dikkatli olmaları gerekmektedir.
 

Resmi tatiller ve festivaller

1 Ocak - Yeni Yıl

12 Ocak - Zanzibar  Devrim Günü

26 Nisan - Birleşme Günü

1 Mayıs - İşçi bayramı

7 Temmuz - Saba saba ( Köylüler Günü)

8 Ağustos - Nane Nane ( Çiftciler Günü )

9 Aralık - Bağımsızlık Günü

25 Aralık - Noel Günü

26 Aralık - Noel Ertesi Günü

Saat farkı

Tanzanya ile Türkiye arasında bir saat farkı yok yalnız bizde saatler sabitlenmiş olmasından kaynaklanan sebepden dolayı güneş doğumu ve batım zamanları farklı.

VİZE:

Tanzanya ile ülkemiz arasında 18 Şubat 2010 tarihinde imzalanan “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede, sözkonusu pasaport hamilleri vizesiz, 90 gün süreyle Tanzanya’ya giriş yapabilmektedir.
Normal pasaport hamilleri için havaalanlarında turistik amaçlı vizeler 50 ABD Doları, iş amaçlı vizeler ise 200 ABD Doları harç karşılığında verilmektedir. Havaalanında verilecek vizeler için pasaportun en az altı ay geçerli olması istenmektedir.